بیش از 110 نفر در هر ماه بر اثر انفجار ماین در کشور جان می دهند

۱۵ حمل ۱۳۹۵

 ماین گذاریویس احمد برمک، رئیس اداره ملی مبارزه با حوادث امروز یکشنبه (15 حمل) در مراسم تجلیل از روز جهانی آگاهی دهی از ماین در کابل گفت که در هر ماه دست کم ۱۱۲ نفر بر اثر انفجار ماین های تعبیه شده در  افغانستان کشته می شوند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه،  با وجود فعالیت شبانه روزی شبکه های ماین روبی در افغانستان، هنوز هم حدود ۱۵۷۰ قریه در نقاط مختلف کشور ماین های ضدپرسونل وجود دارد.

با این حال ویس احمد برمک رئیس اداره ملی مبارزه با حوادث می گوید که برای  خنثی کردن ماین های ضد نفر در افغانستان وقت بیشتر و پول کافی نیاز است و از طرف هم برای پاکسازی ماین های جاسازی شده ۵۲۴ میلیون دالر نیاز است.

او می گوید که انتظار می رفت افغانستان تا سال ۲۰۱۳ از وجود ماین های ضد پرسونل پاکسازی شود اما این هدف تحقق پیدا نکرده است.

آقای برمک تاکید کرد در صورت 524 میلیون دالر برای پاکسازی ماین های تعبیه شده فراهم شود تیم ماین پاکی می توانند تا سال ۲۰۲۳  افغانستان را عاری از ماین بسازند.

وی گفت که از سال ۲۰۱۰ تا حال کارمندان ماین پاکی با ۲۵۸ رویداد امنیتی مواجه شده اند و در این مدت ۸۷ تن جان باخته و ۱۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

در همین حال “مارک باودن” معاون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در  امور افغانستان در این مراسم گفت که  سازمان ملل از برنامه های ماین پاکی در افغانستان حمایت میکند و این سازمان تلاش خواهد کرد تا برای عملی شدن برنامه‌ های ماین روبی به کمک ‌های مالی خود به افغانستان ادامه دهد.

112 نفر

افغانستان

حوادث

در هر ماه

کشته

ویس برمک


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed