بیانیه آیت الله مدرسی در محکومیت اعدام آیت الله نمر

1017_487مرجع عالیقدر حضرت آیت‌ الله العظمی سید محمدتقی مدرسی در خصوص اعدام شهید آیت‌ الله شیخ نمر باقر النمر بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

(مِنْ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلاً)

«میان مؤمنان، مردانى‏ هستند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند؛ گروهی از آن‌ها به شهادت رسیدند و گروهی در انتظارند و هرگز روی‌ نگرداندند.»

سپاس خداوند جهانیان را که سرنگون‌کننده‌ی ستمگران، پناه گریزندگان، یاور فرودستان و پروردگار شهیدان و راستان است.

و درود خداوند بر سرور رسولان و پیشوای مجاهدان، محمد مصطفی، و بر خاندانش که میراث‌دار پیامبران و رهبر همه‌ی شهیدان هستند.

اینک آیت الله شیخ نمر به کاروان شهیدان پیوست و خداوند او را به آرزویی که در تمام عمرش داشت رساند. درخت بدخوی ترور خود را رسوا کرد و دست به خون یکی از بزرگان دین که گناهی جز دفاع از حق و دادخواهی نداشت آلود.

اعدام شهید کرامت آیت‌ الله شیخ نمر از همه‌ی جنایت‌های تکفیری‌ها بدتر است و پیامدهای این عمل زشت کم‌تر از عواقب جنایت‌های نظام صدام در حق مراجع دینی شهید عراق نخواهد بود. کشتن شیخ شهید اعلام جنگ بود؛ نه فقط به پیروان ارجمند اهل بیت علیهم السلام، بل‌که به همه‌ی مسلمانان پایبند به ارزش‌های آسمانی و مؤمن به این فرموده‌ی خداوند که

(مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا).

«هر که کسى را جز به قصاص قتل یا [به کیفر] فسادى در زمین بکشد چنان است که گویى همه‌ی مردم را کشته باشد».

قاتلان شیخ شهید نشان دادند که منطق ارشاد، اندرز و مطالبه‌ی حقیقت و حقوق به روش‌های مسالمت‌آمیز در برابر ذهنیت داعشی حاکم بر آل‌سعود و اطرافیانشان سودی ندارد. ریختن خون شیخ نمر اهانتی به همه‌ی ارزش‌های الهی و همچنین ناقض همه‌ی اصول عرفی و قوانین بین‌المللی است، مخصوصاً از آن رو که کشتن شخصیتی عظیم چون شیخ نمر در این منطقه بی‌سابقه بوده است. بنابراین، خون او بی‌تردید به هدر نخواهد رفت،‌ چرا که خداوند در کمین ستمگران است و می‌فرماید (إِنَّا مِنْ الْمُجْرِمِینَ مُنتَقِمُونَ)

(ما از جنایتکاران انتقام می‌گیریم) و

(وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّهِ سُلْطَانًا فَلاَ یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ کَانَ مَنصُورًا)«هر که مظلوم کشته شود، به ولی او قدرتى داده‏ایم؛ پس نباید در قتل زیاده‏روى کند، زیرا او [از سوی خداوند] یارى شده است.» تاریخ نشان خواهد داد که این جنایت زشت آغاز پایان عمر این خاندان خبیث است؛ خاندانی که در سرگذشتش چیزی جز قتل و ستم و سرکشی دیده نمی‌شود.

ما، ضمن محکوم کردن این جنایت، به جهان می‌گوییم که نظام آل‌سعود از خطوط قرمز گذشته است و باید در انتظار عواقب تصمیم‌های ظالمانه‌اش باشد. همه بدانند که روش مکتب اهل بیت علیهم السلام همانی است که امام زین‌العابدین علی بن الحسین ‌ــ‌که درود خدا بر او باد‌ــ فرمود: «کشته شدن عادت ماست و شهادت موهبت خدا بر ما». خون شهیدان نیک‌خصال ما در طول تاریخ درخت رسالت را آبیاری کرده و پرورش داده است و ستمگران هیچ یاوری ندارند. دولت‌های بزرگ نیز باید بدانند که درخت ترور با بریدن شاخه‌هایش ریشه‌کن نمی‌شود و اگر مانع حکومت‌های ظالم نشوند و آن‌ها را از تروریسم دولتی باز ندارند، دم زدنشان از ترویج آزادی، عدالت و حقوق بشر چیزی جز ادعا و سراب نخواهد بود.

و الله المستعان

محمدتقی مدرسی

۲۱ ربیع‌الاول ۱۴۳۷

کربلای مقدس


Author