بیانه مهم شورای علمای شیعه افغانستان در اتباط به پروژه توتاپ

13226844_581847728650613_978220740016652769_nبیانیه مهم شورای علمای شیعه افغانستان به ریاست حضرت آیت الله العظمی محسنی در ارتباط به پروژه توتاپ.

بسم الله الرحمن الرحیم

عن النبی (صل الله علیه و آله و سلم): «من اصبح و لم یهتم بامورالمسلمین فلیس بمسلم»

در پی اعلام مواضع حکومت درباره تغییر مسیر خط انتقال برق پنجصد کیلو ولت (پروژه توتاپ) از مسیر بامیان – میدان وردک به سالنگ، موارد ذیل به استحضار ملت شریف و مقامات دولت جمهوری اسلامی افغانستان می‌رسد:

  1. شورای علمای شیعه افغانستان، مبتنی بر نظرات کارشناسی انجام شده در زمینه مسیر خط انتقال برق پروژه توتاپ، از تحقق عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن در همه مناطق کشور، قاطعانه حمایت می‌کند و بر اجرای خواسته‌های برحق مردم مسلمان و محروم مناطق مرکزی کشور توسط دولت جمهوری اسلامی افغانستان تاکید می‌ورزد.
  2. شورای علمای شیعه افغانستان، از مردم متدین و شریف کشور می‌خواهد که خواسته‌های عدالتخواهانه و برحق خود را با استفاده از روش‌های قانونی و مدنی با حفظ حرمت اشخاص و مقامات کشور، و خودداری از هرگونه توهین به افراد و پرهیز از هرگونه بی‌نظمی پیگیری کنند.
  3. از دست اندرکاران برگزاری محافل و اجتماعات مردمی خواسته می‌شود با برنامه‌ریزی و مدیریت شایسته و قانونمند، ضمن فراهم نمودن زمینه برای مشارکت اقشار مختلف مردم و ابراز نظر آنان، مجال سوء استفاده را از افراد فرصت طلب برای انحراف جریان عدالتخواهی به سمت منافع شخصی و گروهی و یا بی‌نظمی و بی انضباطی بگیرند.
  4. از مقامات مسوول در حکومت جمهوری اسلامی افغانستان انتظار می‌رود، در همه حال، خواسته‌های عدالتخواهانه مردم را ارج نهند و با تعهد به قانون اساسی، و پرهیز از اتخاذ تصمیماتی که منافع ملی و مصالح عمومی کشور را خدشه دار سازد، زمینه را برای تحقق عدالت اجتماعی و توسعه متوازن کشور فراهم سازند تا به یاری خداوند و با همکاری و همدلی ملت و دولت، نظام جمهوری اسلامی افغانستان بر مشکلات و نابسامانی‌ها فایق آید و سران حکومت وحدت ملی برای عمل به وعده‌های داده شده در دوران انتخابات خصوصا در زمینه زدودن فقر و محرومیت از تمام مناطق کشور، قادر شود.

والسلام علیکم و رحمت الله

شورای علمای شیعه افغانستان