بودجه نظامی عربستان درسال 2014 به 80 میلیارد دالر رسید

۲۴ حمل ۱۳۹۴

مرکز مطالعات صلح بین الملل در استهکلم در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که بودجه نظامی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۴ میلادی به میزان ۱۷ درصد افزایش یافت و به بیش از ۸۰ میلیارد دالر رسید.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این مرکز بین المللی دراستهکلم سوئد اعلام کرده است که میزان کل بودجه نظامی و تسلیحاتی عربستان سعودی در سال گذشته، به ۸۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دالر رسید.
این مرکز تحقیقاتی بین المللی، درگیری ها در منطقه خاورمیانه را عامل افزایش بودجه تسلیحاتی عربستان سعودی دانست و اعلام کرد که این بودجه در نوع خود بیشترین بودجه در سطح جهان بوده است.
این گزارش درشرایطی اعلام شده است که عربستان سعودی علیه یمن وارد تجاوز نظامی شده است و از برخی گروه های معارض سوری حمایت مالی و تسلیحاتی می کند.
مرکز مطالعات صلح بین الملل دراستهکلم همچنین درباره روسیه گفت که این کشور تصمیم به افزایش بودجه های نظامی خود در سال ۲۰۱۵ دارد اما این تصمیم قبل از شروع درگیری ها در اوکراین اتخاذ شده بود.
” سام بيرلو-فريمان “رئيس طرح بودجه های نظامی در مرکز مطالعات صلح بین الملل در استهکلم گفته است علیرغم اینکه مجموع بودجه های نظامی در جهان به طور غالب تغییر نکرده است، برخی از مناطق مانند خاورمیانه و بسیاری از مناطق آفریقا، همچنان صحنه عملیات سریعی است که بار سنگینی را بر دوش اقتصادهای کشورها قرار می دهند.
وی افزوده است که این افزایش بودجه ها تا حدود زیادی نشان دهنده متشنج بودن اوضاع امنیتی است.
در این گزارش آمده است که بحران اوکراین بسیاری از کشورهای نزدیک به روسیه را که تمایل به کاهش بودجه داشتند، به افزایش بودجه های دفاعی خود واداشته است.
براساس این گزارش، اوکراین هم بودجه نظامی خود را در سال گذشته، ۲۰ درصد افزایش داد و تصمیم دارد که میزان بودجه نظامی خود را در سال ۲۰۱۵ به بیش از دو برابر برساند.

80 میلیارد دالر،

بودجه،

سعودی

عربستان،

نظامی،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed