برنامه ریزی ناتو برای ادامه حضور در افغانستان

9 نوامبر 2015

troops-in-afghanاعضای ائتلاف ناتو ادعا می کنند که وخامت شرایط امنیتی در افغانستان تداوم حضور آنها در این کشور را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از رویترز، نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بهانه عدم آمادگی نیروهای افغان برای مقابله با تهاجم طالبان از احتمال افزایش طول دوره حضور خود در افغانستان سخن می گویند.

موفقیت طالبان به تصرف کوتاه مدت بخش‌هایی از شهر شمالی «قندوز» که اواخر ماه میلادی سپتامبر ۲۰۱۵ اتفاق افتاد موجب غافلگیری نیروهای ناتو مستقر در افغانستان شده و آنها را به فکر ادامه حضور در این کشور تا زمانی که نیروهای محلی از آمادگی نظامی کافی برخوردار شوند، انداخته است.

به ادعای جنرال «هانس لوتار دومروس» فرمانده آلمانی عضو ناتو و دومین مقام بلندپایه نیروهای ناتو، ضعف کنترل دولت کابل در بسیاری از عرصه ها برقراری امنیت را با مشکل مواجه ساخته است.

وی در ادامه مدعی شد: عدم تداوم حضور ناتو موجب به گرداب افتادن افغان ها می شود و خطر از هم پاشیدن آنها را در پی خواهد داشت.

در همین راستا قرار است که وزرای کشورهای عضو ناتو در اوایل ماه میلادی آینده (دسامبر) با یکدیگر ملاقات کرده و درباره آینده ماموریت «حمایت قاطع» ناتو که از ماه جنوری سال میلادی جاری (۲۰۱۵) در قالب آموزش، مشاوره و کمک به دولت کابل و نیروهای امنیتی افغان آغاز شده است، تصمیم گیری کنند.

ناگفته نماند که زمان ماموریت ناتو به طور رسمی پایان یافته اما در عمل تمایل کشورهای عضو به تداوم حضور در این کشور سرنوشت آنها را رقم خواهد زد.

در حال حاضر شمار نیروهای ناتو به کمتر از ۱۴ هزار نفر می رسد اما از هم اکنون برنامه کاهش آنها تا زمان اتخاذ تصمیم نهایی با وقفه مواجه شده است.

افغانستان

حضور،

ناتو ،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed