اسد ۲۳, ۱۳۹۹

بررسی عوامل و خسارات آتش سوزی مارکیت اباسین زدران تکمیل شد

کمیسیون بررسی عوامل آتش سوزی مارکیت تجاری اباسین زدران شهر کابل، تحقیقات خود را به پایان رسانده و در اختیار رئیس جمهور قرار داد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، سیروس علاف، مشاور تجارتی رئیس ‌جمهور و رئیس کمیسیون یادشده در نشست خبری امروز (۲۰اسد) اظهار داشت که این تحقیقات به صورت همه جانبه صورت گرفته است.

F83D9D17-357F-474D-B026-53A46A53B140_w987_r1_s

علاف اظهار داشت که تحقیات آنها نشان می دهد که میزان خسارت وارد شده به دوکانداران و کسبه کاران این مارکیت در حدود ۱۶ الی ۱۷ میلیون دالر بوده است.

این در حالی است که در ابتدا دوکانداران مارکیت اباسین زدران ادعا داشتند که در نتیجه آتش سوزی، در حدود ۲۵۰ میلیون دالر به آنها خساره وارد شده است.

در عین حال، رئیس کمیسیون بررسی عوامل و خسارات آتش سوزی مارکیت اباسین زدران اظهار داشت که در تحقیقات آنها برخلاف ادعای مردم، ثابت شده است که اطفائیه و نیروهای امنیتی از تمام امکانات دست داشته شان برای مهار آتش سوزی استفاده کرده اند.

سیروس علاف تاکید کرد که در بررسی های انجام شده از رئیس جمهور خواسته شده است تا تجهیزات بیشتر برای جلوگیری از تلفات جانی در حوادثی مانند آتش سوزی مارکیت اباسین زدران، برای اطفائیه تدارک دیده شود.

با این حال، وی در مورد علت آتش سوزی اظهار داشت که تحقیقات امنیتی تا حال اعلام نشده و ممکن است تا دو هفته دیگر از سوی نهادهای امنیتی مشخص و اعلام گردد.

علاف تاکید کرد که طرحی برای کمک به متضررین این حادثه نیز به رئیس جمهور ارائه شده است تا از امکانات دست داشته، برای اشتغال دوباره کسبه کاران متضرر استفاده شود.

گفتنی است که مارکیت تجاری اباسین زدران در کوته سنگی کابل، به تاریخ ۱۴ اسد حریق شده و تقریبا تمام دوکان ها و رستورانت این مارکیت در آتش سوخت.