برای مصرف شفاف پول، باید ظرفیت سازی شود

۱۷ عقرب ۱۳۹۵

رئیس جمهور با بیان اینکه مصرف پول ساده و آسان است؛ اظهار داشت که برای مصرف شفاف و روشن پول در ادارات دولتی باید ظرفیت سازی شود.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، سومین نشست ملی شهری امروز (17عقرب) در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

سید سعادت منصور نادری، وزیر امور شهرسازی و مسکن در این نشست اظهار داشت که این وزارت از جمله پیشتازترین وزارت‌ خانه ‌ها در مصرف بودجۀ انکشافی بوده است.

به گفته وی، وزارت شهرسازی و مسکن در گذشته ۱۷ درصد بودجۀ انکشافی ‌اش را مصرف می کرد؛ اما در سال جاری مالی و تا ختم ربع سوم، 64درصد بودجه انکشافی را به مصرف رسانده است.

نادری رشد نامتوازن، کوچ روستانشینان به شهرها، رشد سریع نفوس شهری، عودت مهاجرین، اعمار ساختمان‌ های خودسر، فقر شدید، کمبود مسکن، عدم رعایت قوانین شهری، عدم توجه به محیط زیست و عدم موجودیت زیربناهای شهری در کشور را از مشکلات عمدۀ شهری بیان داشت.

بر اساس گفته های وی، بزرگترین پروژه‌ های مسکن در سال جاری تکمیل شده و یا هم زیر کار می‌ باشند.

در عین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، بخش شهری را بخش تقاطع شهرها عنوان کرد و گفت که این کار شامل تحلیل، ساختن پالیسی و تطبیق برنامه ها می شود که اگر تحلیل درست از کارها صورت نگیرد امکانات بیجا مصرف می شود.

به گفته وی، یکی از مشکلات بنیادی در سکتور شهری؛ عدم پالیسی مشخص و واضح است.

رئیس جمهور غنی، با تاکید بر اینکه ادارات فعلی ظرفیت مصرف پول را ندارند گفت که مصرف کردن پول آسان است؛ اما برای شفاف سازی این مصرف، به بلند بردن ظرفیت نیاز است.

وی با اشاره به عدم موجودیت فساد در شورای عالی اقتصاد و کمیسیون تدارکات؛ اظهار داشت که در وزارت خانه ها و برخی ادارات فساد موجود است و وزرا و مسوولان این ادارات باید جلوی مفسدین را بگیرند و اگر توانایی این کار را ندارند؛ مفسدین را معرفی کنند تا جلوی آنها گرفته شود.

آقای غنی از سرمایه داران در مناطق مهم کابل انتقاد کرده و گفت :«همت ندارید که سرکهایتان را قیر کنید؟ خانه هایتان به صدها هزار و میلیون دالر می ارزد؛ اما منتظر هستید که سرکهایتان را دولت قیر کند؛ تنها مصارفی که برای بادیگارتهایتان می کنید، سرکتان را قیر می کند.»

منبع به صورت تاکید از ادارات و دفاتر موسسات خارجی خواست تا در فساد شهری افغانستان شریک نباشند و مالیه و صفایی شان را بر اساس اسناد شرعی بپردازند.

با این حال، رئیس جمهور خطاب به شهرداری کابل نیز گفت که جمع آوری مالیه بدون خدمات مردم را مایوس می سازد و زمینه فرار مالیاتی را فراهم می کند.

وی از شهرداری کابل خواست که در قبال جمع آوری مالیات و صفایی شهر، برای مردم خدمات عرضه نماید.

بر اساس اظهارات رئیس جمهور، در حال حاضر بیش از ۱۷هزار آپارتمان در شهر کابل زیر کار است و دولت تلاش میکند که شهرک ها و ساختمان های قابل سکونت برای مردم ایجاد کند.

رئیس جمهور غنی وعده داد که با ملکیت های مردم را شرعی ساخته و مصونیت آنها را تامین کند.

این در حالی است که بر اساس آماری که چندی پیش اعلام شده بود، اکثر منازل و ساختمانهای شهر کابل به صورت عرفی بوده و مشکلات عمده از ناحیه خدمات شهری گریبان پایتخت نشینان را گرفته است.

خدمات

رئیس جمهور غنی

شهرداری

شهرنشینی

کابل


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.