بان کی مون: داعش تهدیدی بی مانند است

photo_49669

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن هشدار درباره گسترش گروه تروریستی داعش گفته است که این گروه ثروتمندترین گروه تروریستی جهان است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، همچنین «بان کی مون» از هم پیمان بودن بیش از ۳۰ گروه تروریستی با گروه داعش در سراسر جهان تا پایان سال گذشته میلادی خبر داده است.

دبیرکل سامان ملل متحد دیروز( ۱۶ دلو) با اعلام این خبر گفت: داعش «تهدیدی بی‌مانند» است. زیرا این گروه تروریستی توانایی این را دارد تا گروه‌های تروریستی دیگر را در کشورهایی نظیر فیلیپین، ازبکستان، پاکستان، لیبی و نیجریه با خود هم سو سازد.

وی پیش‌بینی کرد که تعداد گروه‌های تروریستی هوادار داعش در سال جاری میلادی نیز افزایش میابد.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: تمام کشورها باید برای افزایش حملات تروریستی داعش و گروه‌های وابسته به آن آماده باشند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: توسعه و نفوذ اخیر داعش در سراسر غرب و شمال آفریقا، خاورمیانه، جنوب و جنوب شرقی آسیا حاکی از سرعت رشد این تهدید و تکامل آن طی ۱۸ ماه گذشته در سراسر جهان است.

همچنین بان کی مون داعش را «ثروتمندترین گروه تروریستی جهان» معرفی کرد و افزود: با وجود همه تحریم ها علیه داعش، درآمد این گروه تروریستی از فروش نفت و محصولات وابسته به آن در سال گذشته میلادی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالربوده است.

بر اساس آمار منتشر شده سازمان ملل متحد، پول نقدی که این گروه تروریستی از بانک‌های عراقی در ولایت‌های تحت کنترل خود چپاول کرده، بیش از یک میلیارد دالر بوده است.

این گزارش می‌افزاید: مالیاتی که بر موترهای باربری و تانکرها طی یک سال کسب کرده، نزدیک به یک میلیارد دالر بوده است.

کسب درآمد مالیاتی می‌تواند تاییدی بر ادعاهای روسیه مبنی بر تردد موترهای حمل سوخت از ترکیه به مناطق تحت کنترل داعش در سوریه عراق باشد که برای جابجایی نفت به آنجا میروند.

گروه تروریستی داعش مناطق گسترده‌ای از دو کشور عراق و سوریه را از دو سال پیش به تصرف خود در آورده است و با وجود تلاش‌های بین‌المللی و منطقه ای روند باز پس گیری و بیرون راندن کامل این گروه تروریستی از این دو کشور بسیار کند بوده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: داعش به حضور خود در عراق و سوریه ادامه خواهد داد و همچنان به دنبال گسترش قلمرو خود است.