بالاخره پاکستان؛ استقلال و مشروعیت حکومت افغانستان را پذیرفت

Afghanistan's new President Ashraf Ghani Ahmadzai speaks during his inauguration as president in Kabulرئیس جمهور افغانستان می گوید که در نشست قلب آسیا، پاکستان برای اولین بار استقلال، مشروعیت قانون و حکومت افغانستان را پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه و به نقل از خبرنامه ریاست جمهوری، رئیس جمهور غنی این اظهارات را در دیدار دیروز (جمعه) با بزرگان ولایت قندهار اظهار داشت.

به گفته رئیس جمهور، پیش از این، اسلام آباد در رابطه با پذیرش استقلال، مشروعیت قانون و حکومت کابل موقف خود را این چنین روشن اعلام نکرده بود.

در عین حال، منبع اظهار داشت که پاکستان در جریان این سفر در حضورداشت نماینده گان امریکا و چین پذیرفت که بر ضد گروه هایی از طالبان که در جنگ و ویرانی افغانستان دخیل هستند، عملیات داشته باشد.

آقای غنی همچنین بیان داشت که در پروسه صلح باید تمام جوانب در نظر گرفته شود؛ چون بدون این جوانب، صلح برقرار نمی شود و یکی از این جوانب، متوقف ساختن فابریکه های ناآرامی و ناامنی است.

رئیس جمهور تصریح کرد :«پروسه صلح را به یک میکانیزم منظم مبدل می سازیم که نتایج ملموسی را در قبال داشته باشد که به همین هدف در هفته های آینده هیاتی از پاکستان به کابل می آید.»

غنی همچنان دستآورد های سفر به پاکستان و اروپا را برای تقویت همکاری های اقتصادی و حمایت بین المللی از پروسه صلح افغانستان، مهم دانست.

از سویی هم، محمد اشرف غنی هدف شدت جنگ در کشور در شش ماه گذشته را بی باور ساختن جامعه بین الملل به افغانستان دانست.

Author