اولین کشوری که به پیروی از دستور ترامپ سفارتش را قدس انتقال می‌دهد

۴ جدی ۱۳۹۶

رئیس جمهوری گواتمالا نخستین کسی است که از موضع جنجال برانگیز ترامپ حمایت و دستور انتقال سفارت کشورش را از تل‌آویو به قدس صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از اسکای نیوز عربی، این گام چند روز بعد از حمایت دولتش از آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص قلمداد کردن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل برداشته می‌شود.

جیمی مورالس، رئیس‌جمهوری گواتمالا در حساب کاربری رسمی خود در فیس‌بوک نوشت، بعد از صحبتی که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روز یکشنبه داشت، تصمیم گرفته سفارت کشورش را از تل‌آویو به قدس منتقل کند.

مورالس افزود:‌ یکی از مهمترین مسائلی که با هم بحث کردیم انتقال سفارت گواتمالا از تل‌آویو به قدس بود.

وی ادامه داد: از این رو من شما را مطلع می‌کنم که دستوراتی را به وزارت خارجه داده‌ام تا هماهنگی لازم برای تحقق این امر را آغاز کند.

نتانیاهو اخیرا مدعی شده بود، کشورهای دیگری قدس را به رسمیت خواهند شناخت.

در این راستا لیویو دراگنا، رئیس پارلمان رومانی و رهبر حزب سوسیال دموکرات این کشور در سخنانی تصریح کرده بود: باید از ایالات متحده الگو گرفت و سفارت خود در اسرائیل را از تل‌آویو به قدس انتقال دهیم. مسائل عملی وجود دارد، تمامی نهادهای مرکزی اسرائیل در قدس قرار دارند. سفیران و کارمندان سفارتخانه از تل‌آویو به قدس انتقال پیدا می‌کنند. من بر این باورم که باید به صورت جدی به انتقال سفارت خود به قدس فکر کنیم.

ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شش دسامبر حکمی را امضا کرد که براساس آن قدس پایتخت اسرائیل قلمداد می‌شود. با این حکم ترامپ از سیاست ده‌ها ساله آمریکا در قبال قدس عقب‌نشینی کرد.

اسرائیل،

سفارت،

قدس،

گواتمالا،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.