اوضاع نامعلوم، حکومت موقت، بی اعتمادی مردم و ….

۲۴ سنبله ۱۳۹۴

13940409000273_PhotoJهنوز به صورت دقیق یک سال از روی کار آمدن حکومت جدید تحت نام «حکومت وحدت ملی» نگذشته است؛ اما مشکلات مردم و اوضاع کشور به حالت عادی نبوده و در حال خراب شدن است.

بی اعتمادی مردم به حکومت در حال افزایش است، افزایش ناآرامی ها در این اواخر مردم را نسبت به آینده شان ناامید ساخته، قانون اساسی در نظر گرفته نشده و هرکس به اندازه توان خود از آن تخطی می کند؛ مجلس نماینده گان به صورت نامشروع به ادامه کار خود حکم می دهد و چندین مشکل دیگر از جمله مشکلاتی است که شرایط را برای مردم سخت ساخته است.

این مشکلات شرایط را به حدی رسانده است که امید به زندگی در نزد شمار زیادی از مردم کشور به ویژه قشر فعال جوان از بین رفته و آنها برای رسیدن به یک زندگی آرام و بدون هراس، اقدام به مهاجرت می کنند.

به تحقق این گفته ها، دیروز رييس اجرايیه حکومت نیز گفته بود که وضعیت ناگوار امنیتی یکی از بزرگترین موانع بر سر راه حکومت بوده است.

وی در نشست هفته وار شورای وزیران، اظهار داشت که این وضعیت امنیتی از ابتدای حکومت وحدت ملی، مردم را نسبت به آینده شان بی باور ساخته است.

به گفته وی :«متاسفانه حوادث امنیتی که بالای مردم افغانستان تحمیل شده، سبب ناباوری قشر وسیعی از مردم افغانستان نسبت به آینده شان شده که مهمترین چالش است، پس ایجاد باور در بین مردم و ملت، وظیفه تنها دو فرد در راس حکومت نیست، همه کارکنان دولت در هر مقطعی که قراردارند باید در این راه همکاری کنند.»

در این رابطه، فاروق بشر، آگاه امور سیاسی در گفتگو با خبرگزاری خاورمیانه اظهار داشت که اوضاع سیاسی افغانستان بعد از انتخابات ریاست جمهوری خراب شد؛ اما بعد از نشر خبر مرگ ملامحمد عمر این اوضاع وخیم تر گشت.

به گفته وی، این اوضاع تا مرز پراکندگی در روابط کابل ـ اسلام آباد پیش رفت و گفتگوهای صلح افغانستان نیز با دخالت پاکستان متوقف شده و به زمین خورد.

در عین حال، بشر به اوضاع داخلی و اجتماعی کشور نیز اشاره کره و گفت :«اوضاع داخلی هم خوب نیست؛ انفجارها در هر طرف دیده می شود و بیکاری به اوج خود رسیده و همه به فکر ترک وطن هستند؛ احساس می کنم که حالت «گیج کُن» به میان آمده است و هیچکسی نمی داند چه واقع می شود.»

با این حال و در وخیم بودن شرایط، تبصره ها و گفته های زیادی در مورد تشکیل حکومت موقت و یا ایجاد یک نهاد تصمیم گیرنده در صورت ایجاد مشکلات جدی در کشور به گوش می رسد.

پيش از اين عبدرب الرسول سياف از رهبران جهادى در مراسم سالگشت ترور احمد شاه مسعود، به مرگ رهبران و روسای جمهور چند کشور خارجی اشاره کرد که بعد از هر رویداد در این کشورها، هیچ مشکلی به وجود نیامد و بحرانی آن کشورها را تهدید نکرد.

وی اظهار داشته بود که اگر رويداد بزرگ سياسى در کشور رخ بدهد، هيچ مرجع تصميم‌ گيری برای مديريت خلای سياسی ناشی از آن، وجود ندارد و برای جلوگیری از هرگونه خلا باید مرجع تصمیم گیری ایجاد شود.

در همین رابطه، داکتر عبدالله، رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی، دیروز؛ تبصره ها در مورد آمادگى براى تشکيل حکومت موقت را رد کرده و گفته بود که هيچگونه برنامه در داخل و بيرون از کشور، درخصوص ايجاد نظام موقت در جريان نيست.

وی اظهار داشته بود که تبصره هايى در خصوص برگزارى انتخابات پارلمانى و ايجاد حکومت موقت شنيده ميشود؛ اما بايد تاکيد کرد که انتخابات يک اصل است و ديگر هيچ راه بجز از انتخابات وجود ندارد.

به گفته داکترعبدالله، سروصداهايى که در خصوص آمادگى براى تشکيل حکومت موقت شنيده ميشود، کاملا نادرست است و بايد اين مسئله از ذهن مردم دور شود.

در این رابطه، فاروق بشر اظهار داشت که گفته های استاد سیاف، حرفهای تازه نیست و وی همیشه این گفته ها را در مجالس و مراسم دولتی بیان داشته است.

به باور وی، تشکیل حکومت موقت با مواد قانون اساسی سر نمی خورد و باید علت اصلی بحران افغانستان پیدا شود و بر مبنای آن مشکلات مردم حل شود.

بشر اظهار داشت که بحث بالای ایجاد یک صلح سراسری باید در راس برنامه ها باشد و از بی اعتمادی مردم نسبت به حکومت باید جلوگیری شود.

از سوی دیگر، سید ظفر هاشمی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در گفتگو با خاورمیانه اظهار داشت که ریاست اجراییه بخشی از حکومت بوده و ریاست جمهوری در رابطه با نظام موقت ابراز نظر نمی کند.

وی همچنین بیان داشت :«اگر در این رابطه تحلیلی وجود داشته باشد، ریاست جمهوری پشت آن را نمی گیرد.»

این در حالی است که در روزهای گذشته، صحبت ها و زمزمه هایی مبنی بر بیماری رئیس جمهور نیز به گوش می رسد که تا حال از سوی مقام های مربوط به ریاست جمهوری تائید و یا رد نشده است.

اعتمادی ،

اوضاع ،

مشکلات ،

موقت

نامعلوم،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed