اوباما فرمان اجرای رفع تحریم های ایران را امضا کرد

۲۷ جدی ۱۳۹۴

86425-257104-1407479783باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان اجرایی رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، رئیس‌جمهوری آمریکا در آغازین ساعات روز یکشنبه و پس از صدور بیانیه مشترک ظریف و موگرینی در اعلام آغاز اجرای برجام، فرمان اجرایی رفع تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد.

بیانیه اوباما بعد از آن صادر شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران تمام گام‌های لازم برای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک را برداشته است.

اوباما این فرمان اجرایی را به اطلاع کنگره آمریکا رسانده است. ترجمه متن کامل بیانیه اوباما به شرح زیر است:

«من، باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، تأیید کرده‌ام که اقدام ایران در اجرای اقدامات مرتبط با برنامه هسته‌ای در بندهای ۱۵.۱ تا ۱۵.۱۱ از ضمیمه ۵ برنامه جامع اقدام مشترک مورخ ۱۴ جولای ۲۰۱۵، امضا شده بین ایران، گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا، همان‌طور که به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده، نشان‌دهنده تغییری بنیادین در شریط مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است. من به منظور اجرایی کردن تعهدات ایالات متحده در زمینه تحریم‌های مشخص‌شده در بند ۴ از ضمیمه ۲، و بند ۱۷.۴ از ضمیمه ۵ برجام، فرمان‌های اجرایی شماره ۱۳۵۷۴ (مورخ ۲۳ می ۲۰۱۱)، شماره ۱۳۵۹۰ (۲۰ نوامبر ۲۰۱۱)، شماره ۱۳۶۲۲ (۳۰ جولای ۲۰۱۲) و شماره ۱۳۶۴۵ (۳ جون ۲۰۱۳) را فسخ و فرمان اجرایی شماره ۱۳۶۲۸، تاریخ ۹ اکتبر ۲۰۱۲ را با فسخ بندهای ۵ تا ۷ اصلاح می‌نمایم. علاوه بر این، من در بند ۳ همین فرمان، گام‌هایی در زمینه وضعیت اضطرار ملی اعلام‌شده در فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ مورخ ۱۵ مارچ ۱۹۹۵ برداشته‌ام تا برای جنبه‌هایی از تحریم‌های معین قوه مقننه که خارج از حیطه تعهدات آمریکا برای برداشتن تحریم‌های هسته‌ای ذیل برجام است، اختیاراتی برای اجرا فراهم آورم.»

آمریکا

اوباما،

ایالات متحده،

ایران،

تحریم ها

فسخ،

قوه مقننه،

هسته ای،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed