اهدای 500 بورس به جوانان مستعد افغانستان از جانب ایران

۱۴ ثور ۱۳۹۵

پرچم-افغانستان-و-ایرانسازمان امور دانشجویی ایران از تعهد اهدای 500 بورس سالانه تحصیلی به دانشجویان افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، دومین نشست كمیته مشترک علمی، پژوهشی و فناوری وزارت تحصیلات عالی افغانستان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران شب گذشته در تهران برگزار شد.

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویی ایران در این دیدار اظهار داشت که در تفاهم نامه ای كه به امضای طرفین رسیده، ایران تعهد كرد كه سالانه 500 بورسیه به جوانان مستعد افغانستان در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا كند.

وی با اشاره به اعطای پول به دانشجویان افغانستان در این تفاهم نامه افزود: نخستین نشست این كمیته در کابل برگزار شد و دومین آن در ایران و بر اساس تفاهم ‌نامه، این كمیته در هر دو كشور برگزار می ‌شود.

صدیقی با اشاره به نحوه انتخاب دانشجویان افغانستان برای دریافت بورس گفت که در مقطع لیسانس و ماستری، با ارایه فراخوان و برگزاری امتحان انتخاب می شوند و در مقطع دكتوری علاوه بر امتحان، دانشجویان در مصاحبه نیز شركت می كنند.

وی ادامه داد که سازمان سنجش و آموزش ایران با همكاری وزارت تحصیلات افغانستان، امتحانی را در كشور افغانستان برگزار می كند تا بتوانند مستعدترین جوانان را برای بورس انتخاب كند.

صدیقی بیان داشت که علاوه بر اعطای بورس، برای اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه های افغانستان، دوره های كوتاه مدت مطالعاتی در دانشگاه های داخل كشور پیش بینی شده كه سازوكار معرفی اساتید و دانشجویان بررسی شد.

گفتنی است که تجهیز كتابخانه های دانشگاه های برتر افغانستان و انتقال تجربیات سازمان سنجش در نحوه برگزاری امتحان های سراسری از دیگر بندهای تفاهم نامه مابین دو كشور عنوان شده است.

این در حالی است که هم اکنون ۱۴ هزار دانشجوی افغانستان در دانشگاه های ایران پذیرش شده اند و ۲ هزار نفر نیز از طریق بورسیه معرفی شده اند.

۵۰۰

افغانستان

ایران

بورس

جوان

دانشجو


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed