انتقاد بان کی مون از قانون سختگیرانه اروپا در قابل پناهجویان

۹ ثور ۱۳۹۵

UN Security Council Debates Future Of Kosovoبان كی مون، دبیركل سازمان ملل متحد از قانون سختگیرانه كشورهای اروپایی در قبال پناهجویان به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، دبیركل سازمان ملل متحد امروز «پنجشنبه» خط مشی هایی كشورهای اروپایی در ارتباط با پناهجویان را بشدت مورد انتقاد قرارداد و آنها را ‘بطور فزاینده ای محدودكننده’ توصیف كرد.

بان کی مون خطاب به نمایندگان پارلمان اتریش گفت: نگرانی من از این است كه كشورهای اروپایی اكنون خط مشی هایی را در ارتباط با مهاجران و پناهجویان اتخاذ می كنند كه بطور فزاینده ای محدود كننده است.

وی این اظهارات را یك روز پس از تصویب یكی از شدید ترین قوانین پناهندگی در اروپا از سوی پارلمان اتریش بیان كرد و گفت: چنین سیاست هایی تاثیر منفی بر وظایف كشورهای عضو درچارچوب قوانین بین المللی و اروپایی باقی می گذارد.

لایحه اختلاف انگیز مجلس اتریش كه با 98 رای موافق در مقابل 67 رای مخالف به تصویب رسید در صورت افزایش ناگهانی شمار مهاجران و پناهجویان به دولت اجازه اعلام ‘وضعیت فوق العاده’ و رد درخواست اكثر پناهجویان بویژه از كشورهای جنگ زده مثل سوریه را در مرز می دهد.

براساس این گزارش محدودیت ها به قوانین شدید دولت راستگرای كشور همسایه مجارستان شباهت دارد كه سال گذشته وضع شد.

در عین حال، نمایندگان محدودیت بیشتری را در قوانین جاری از جمله طول زمان پناهندگی اعطایی به مهاجران و سخت تر كردن پیوستن اعضای خانواده به آنها اعمال كردند

بر اساس این گزارش، احزاب مخالف و گروه های پشتیبان حقوق بشر این قانون را محكوم و كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هشدار داد كه این قانون ‘یكی از محورهای حمایت از پناهندگان را از میان برمی دارد.’

‘ولفگانگ سوبوتكا’ وزیر داخله اتریش تاكید كرده است كه كشور متبوعش چاره ای دیگر نداشت زیرا ‘بسیاری از كشورهای دیگر اتحادیه اروپا سهم خود را (برای توقف جریان مهاجرت) ادا نكرده اند.

اتریش بین دو مسیر اصلی بالكان و ایتالیا است كه مهاجران و پناهجویان از آنها استفاده می كنند.

این كشور در سال گذشته میلادی 90 هزار پناهجو را پذیرفت كه از نظر سرانه در این بلوك دومین رتبه محسوب می شود.

بحران مهاجرت كه در سال گذشته منجر به ورود بیش از یك میلیون نفر از افغانستان، سوریه و عراق شد منجر به تقویت احزاب پوپولیستی حاشیه ای در اروپا و فشار به دولتهای سنتی میانه رو شده تا مواضع سخت تری در ارتباط با مهاجرت اتخاذ كنند.

اروپا

انتقاد،

بان کی مون،

پناهجویان،

خانواده،

سختگیرانه،

قوانین،

همسایه،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed