انتخابات شورای اسلامی و مجلس خبرگان ایران برگزارشد

انتخاباتشهروندان جمهوری اسلامی ایران امروز جمعه (۷ حوت) برای انتخاب دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان به پای صندوق های رای رفتند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، مراکز رای دهی از ساعت ۸:۰۰ صبح تا ۹:۰۰ شب در سراسر جمهوری اسلامی ایران به روی شهروندان این کشور باز بود.

در این انتخابات ۵۴ میلیون و ٩١۵ هزار و ٢٧ نفر واجد شرایط به پای صندوق های رای رفتند تا نمایندگان خود را برای مجلس شورای اسلامی از میان ۴ هزار و ٨۴۴ کاندیدا، ۱۶۱ نفر را برای مجلس خبرگان انتخاب کنند.

بنا بر این گزارش، مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ و مجلس خبرگان رهبری ۸۸ عضو دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی نیز در اولین دقایق رای‌گیری با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) آرای خود را به صندوق‌ انداختند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس در سخنانی، انتخابات را هم وظیفه و هم حق ملت خواندند و افزودند: انتخابات، کاری بزرگ و خیر و همیشه حائز اهمیت است و در برخی مقاطع نیز اهمیت بیشتری دارد و در معارف و دستورات اسلامی نیز بر پیشروی و سرعت عمل در کار خیر توصیه شده است.

رهبر انقلاب با تأکید بر سرعت عمل در انجام این وظیفه و احقاق حق، خاطرنشان کردند: همانطور که قبلا گفته‌ایم همه مردم ایران، هر کس که ایران را و جمهوری اسلامی را و شکوه، عزت و عظمت ملی را دوست دارد، در انتخابات شرکت کند.

ایشان همچنین مردم را به حضور در انتخابات با نیّت خیر و با قصد ایجاد اعتبار فزاینده برای کشور و استقلال کامل کشور و پاسخ به عزت ملی فراخواندند و گفتند: نتیجه حضور در انتخابات، عزت و استقلال ملی است و ما دشمنانی داریم که چشم طمع دوخته‌اند و انتخابات باید به‌گونه‌ای باشد که دشمن را مأیوس و ناامید کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: مردم دقت کنند و با بصیرت و چشم باز رأی دهند و این کار از جمله حسناتی است که علاوه بر اجر کوتاه‌مدت و بلندمدت دنیوی، اجر اخروی نیز به همراه دارد.

رهبر انقلاب اظهار امیدواری کردند که ملت ایران در این انتخابات نیز همچون انتخابات گذشته توفیق حضور پیدا کنند و مایه پیشرفت و عزت کشور شوند.