امضای قرارداد ۱۰۰ میلیون دالری میان افغانستان و ایران

13930409114453313112913قرار است که مقامات دو کشور افغانستان و جمهوری اسلامی ایران در ماه حوت سال جاری قرار داد تجاری بالغ بر ۱۰۰ میلیون دالر را در کابل امضا کنند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران از تاریخ ۱۱ تا ۱۴ حوت سال جاری دومین نمایشگاه اختصاصی را در کابل برگزار می کند و قرار است در حاشیه آن، ۱۰۰ میلیون دالر قرارداد تجاری میان تجار ایران و افغانستان به امضا رسد.

سعید صدرزاده، مجری برگزاری دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل می گوید: این نمایشگاه که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می شود، محلی برای گفتگو و عرضه توانمندی‌های ایران خواهد بود.

این در حالی است که سال گذشته نیز در حاشیه همین نمایشگاه که به صورت رسمی از سوی معاون اجرایی رئیس جمهور ایران و معاون دوم رئیس جمهور افغانستان افتتاح شد، ۵۰ میلیون دالر قرارداد تجاری میان ایران و افغانستان به امضا رسید.

وی تصریح کرد: میزان واردات افغانستان از ایران، ۳ میلیارد دالر است که ۴۰ درصد از مجموع واردات این کشور از کل دنیا را به خود اختصاص می‌دهد، این در حالی است که سالانه ۸ میلیارد دالر واردات ازسوی افغانستان صورت می‌گیرد، بنابراین ۴۰ درصد از بازار افغانستان در کالاهای وارداتی به دست ایران است.

به گفته صدرزاده، ترکیب واردات افغانستان از ایران در حال تغییر است، به این معنا که در گذشته کالاهای ساخته شده از جمله مصالح ساختمانی، مواد غذایی و لوازم خانگی به افغانستان صادر می شد که تماما، کالاهای ساخته شده بود اما اکنون این کالاها به مواد اولیه تبدیل شده است، چراکه افغان‌ها در حال سرمایه گذاری های کوچک در صنایع هستند.