امریکا مجوز حمله به گروه داعش در افغانستان را صادر کرد

امربا افزایش حضور گروه تروریستی داعش در جنوب شرق افغانستان، وزارت دفاع امریکا مجوز عملیات نظامی علیه این گروه را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این برای اولین  بار است که ایالات متحده امریکا مجوز حمله به گروه تروریستی داعش پس از عراق و سوریه به افغانستان داده است.

اگرچه حکم جدید وزارت دفاع امریکا علنی نشده اما گفته می‌شود که نیروهای امریکایی اجازه دارند از این پس دست به حملات گسترده علیه هرگونه گروه تروریستی چون داعش در افغانستان بزنند.

بسیاری از اعضای کنگره امریکا بر این باور بودند که دولت واشنگتن اقدام مناسبی برای مقابله با داعش و نفوذ این گروه در افغانستان انجام نداده است.

اخیرا نیز پنتاگون گزارش داده که تلاش‌های نیروهای امنیتی و سربازان افغانستان و امریکا باعث شده تا این گروه تروریستی دیگر همانند سابق در افغانستان عمل نکند و ضعیف‌تر شده است.

داعش هنوز در مربوطات ولسوالی های اچین، شینوار و نازیان ولایت ننگرهار در شرق کشور و در تازه ترین مورد سرباز گیری خود را در ولسوالی زنجان ولایت غزنی نیز آغاز کرده است.

مجوز عملیات نظامی در افغانستان در حالی صادر می‌شود که کاخ سفید پایان عملیات نظامی خود در افغانستان را در سال ۲۰۱۴ رسما اعلام کرده بود.

در همین حال، روزنامه امریکایی نیویارک تایمز درگزارشی از صدور این حکم توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا طی دو هفته گذشته خبر داده و آن را دلیلی بر نگرانی کاخ‌سفید از قدرت گرفتن گروه‌های “جهادی” در مناطقی از افغانستان ارزیابی کرد.

چند هفته پیش هم در خبرها آمد که جنرال جان کمبل، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت از باراک اوباما خواهد خواست تا بیشترین شمار نیروهای آمریکایی موجود در افغانستان را تا زمانی‌که ممکن است، در این کشور نگهدارد.

کمبل در اواخر ماه دسامبر گفته‌ بود ادامه حضور ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان برای حمایت از نیروهای امنیتی کشور حیاتی است و چارچوب زمانی رساندن شمار نیروهای امریکایی حاضر در افغانستان به ۵۵۰۰ نفر تا سال ۲۰۱۷ باید تا زمان ممکن به تاخیر انداخته شود.

داعش در افغانستان “جایگاه مردمی ندارد”

همزمان عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در اظهار نظری مدعی شد که گروه‌ داعش “پایگاهی در میان مردم” افغانستان ندارند و نمی‌توانند از “تفرقه مذهبی” سود ببرند.

عبدالله، روز پنجشنبه گفت: داعش در اینجا هرگز به مانند طالبان قدرت نگرفته‌اند و آنها اینجا از حمایتی برخوردار نیستند و در کشورهای دیگر این گروه‌ها از اختلافات مذهبی سود برده‌اند اما در افغانستان مردم با جدیت در برابر گروه‌های تروریستی متحدند.