اسد ۲۳, ۱۳۹۹

اقتصاد: زبان مشترک داعش و امارات متحده عربی

9AP923556585328اگوست ۲۰۱۴ با آغاز عملیات های نظامی ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده به منظور مقابله با تهدید امنیتی داعش همراه گردید. با گذشت حدود بیست ماه از شکل گیری این ائتلاف عملکرد آن در سایه ی ابهاماتی از کارآمدی بمباران مواضع داعش و آمار بالای کشتار غیر نظامیان زیر سؤال است که فشار رسانه ای شدیدی را بر دولت اوباما اعمال می کند.

سفر منطقه ای معاون رئیس جمهوری امریکا به خاورمیانه که با دیدار سران تل آویو در اراضی اشغالی ادامه دارد نیز در راستای هماهنگ کردن هم پیمانان منطقه ای ایالات متحده برای کاهش فشار رسانه ای و انتقادات اذهان عمومی به شمار آمده است.

 روز گذشته جو بایدن در اظهاراتی در امارات متحده ی عربی مدعی شد ایالات متحده به زودی داعش را شکست خواهد داد. بایدن همچنین از امارات خواست تا اقدام هایی جدی برای مبارزه با داعش انجام دهد.

به نقل از منابع اطلاعاتی، سازمان های امنیتی امارات در شیخ نشین ابوظبی که از یکی از قطب های اقتصادی شناخته شده ی امارات است همگام با سیاست جدید امریکا به منظور محدود کردن منابع مالی داعش، تجارت نفت و قاچاق کالا توسط این سازمان تروریستی را هدف قرار داده است.

از سویی دیگر استراتژی جدید امارات متحده عربی با واکنش صریح داعش همراه بوده و بسیاری از ناظران بر این باورند سیل جدیدی از حملات داعش متوجه امارات و به ویژه شیخ نشین ابوظبی خواهد شد. داعش پیشتر حضور خود را در امارات نشان داده بود. در دسامبر ۲۰۱۴ یک زن هوادار سازمان تروریستی داعش در یکی از مراکز تجاری ابوظبی به معلم زن آمریکایی حمله کرده و او را با ضربات چاقو به قتل رساند.

حملات تروریستی داعش نشان از حضور سیستماتیک این سازمان در امارات دارد. اوائل سال جاری میلادی خبرگزاری های بین المللی از بیعت یک شهروند اماراتی با ابوبکر البغدادی و منصوب شدن وی به عنوان امیر داعش در امارات خبر دادند. در فبروری نیز، مرد ۲۹ ساله ی سودانی به اتهام برنامه ریزی برای بمب گذاری و کشتار شهروندان غربی مقیم در ابوظبی بازداشت شد.

ارگان های امنیتی امارات به مخفی کردن اطلاعات مربوط به اقدامات تروریستی انجام گرفته توسط داعش متهم هستند. محافل رسانه ای از دست داشتن داعش در آتش سوزی شب سال نو میلادی در هتل «آدرس» دبی سخن گفته اند. منابع رسانه ای از اعلام وجود تهدید تروریستی در فرودگاه ابوظبی و لغو تمامی پرواز های این فرودگاه به بهانه ی بارش باران خبر دادند. از این رو تحلیلگران معتقدند تحرکات چند ماه گذشته ی داعش تنها مقدمه ای برای اقدامات تروریستی بزرگتر نیروهای این سازمان در امارات است.