افغانستان در صدر کشورهای خطرناک برای خبرنگاران

۲۰ جدی ۱۳۹۷

با توجه به کشته شدن 17 خبرنگار در سال 2018 میلادی، افغانستان بار دیگر در صدر فهرست کشورهای خطرناک برای خبرنگاران قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، نجیب شریفی، رئیس کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان امروز (20جدی) در یک نشست خبری اعلام کرد که آمار خشونت علیه خبرنگاران در سال گذشته میلادی کاهش یافته؛ اما با آن هم 121 قضیه ثبت شده است.

او گفت: «در این سال در مجموع ۱۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ یی به قتل رسیده‌ اند که یک بار دیگر افغانستان را در صدر کشورهای خطرناک برای خبرنگاران قرار می‌دهد.»

طبق گفته های شریفی، در میان 121 قضیه خشونت که علیه خبرنگاران به ثبت رسیده؛ ضمن کشته شدن خبرنگاران، 15 قضیه مجروحیت، 21 مورد لت و کوب، 38 مورد تهدید، 23 مورد توهین و بدرفتاری، 1 مورد اخراج با بدرفتاری و 5 مورد بازداشت موقت شامل است.

او همچنان افزود که از مجموع تمام قضایای خشونت علیه خبرنگاران، ۱۵ مورد آن بر خبرنگاران زن اعمال شده است.

بر بنیاد یافته های کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان، 50 درصد این خشونت ها از طرف طالبان مسلح و گروه تروریستی داعش، 34 درصد آن از طرف حکومت و 16 درصد دیگر آن از طرف افراد مسلح و ناشناس اعمال شده است.

وی همچنان بیان داشت که 5 مورد بد رفتاری علیه خبرنگاران از سوی مسوولین رسانه ها به ثبت رسیده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش ها در سال 2017 میلادی 20 خبرنگار و کارمند رسانه یی در افغانستان کشته شده بودند و آمار خشونت علیه خبرنگاران در مقایسه به سال 2018، 11 درصد بیشتر بود.

افغانستان

خبرنگاران

خشونت


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.