افشاگری یک مقام سابق اطلاعاتی نظامی ترکیه از نحوه ترانزیت تروریستها به سوریه

یک مقام سابق اطلاعاتی، نظامی ترکیه از نحوه ترانزیت تروریست‌ها از استانبول به خاک سوریه پرده برداشت.

یک مقام سابق اطلاعاتی، نظامی ترکیه  از نحوه ترانزیت تروریست‌ها از استانبول به خاک سوریه پرده برداشت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اسماعیل حقی پکین، مقام سابق اطلاعاتی، نظامی کشور ترکیه در گفتگو با خبرگزاری فارس ایران گفت: ارتش ترکیه هرگز موفق دخالت در امور داخلی همسایگان نبوده است و فرماندهان نظامی ارتش ترکیه با ورود مستقیم به سوریه بارها با نظر دولت مخالفت کرده اند و اگر جز این بود ارتش مستقیماً وارد سوریه می‌شد. به مسئولین دولتی و حکومتی چه رئیس جمهور و چه شورای عالی امنیت ملی و چه مجلس بارها گفته شده که ارتش با این روند مخالف است و کسی به این سخنان گوش نمی‌دهد ، هر چند این روزها برخی مانند رئیس جمهور متوجه اشتباهشان شده‌اند.

اسماعیل حقی پکین معاون اول رهبر حزب وطن و رئیس سابق حفاظت اطلاعات ارتش ترکیه ، در خصوص نقش دولت ترکیه در بحران سوریه طی سه سال گذشته گفت: دولت در ابتدا تصور می‌کرد که به راحتی می‌تواند حکومت بشار اسد را ساقط کرده و یک قدرت سنی در سوریه بوجود آورد، اما اگر خوب تحقیق می‌کرد، این هدف را ناممکن می‌یافت.

وی به وجود مرز مشترک ۱۰ کیلومتری با سوریه اشاره کرد و افزود: گروه‌های تکفیری خطری برای همه کشورها هستند، چرا که همه را کافر تلقی می‌کنند وکشتنشان را جایز می‌دانند.

وی با بیان اینکه افراد زیادی از طریق ترکیه به سوریه رفته‌اند، یادآور شد: تنها از خاک ترکیه ۱۲ هزار نفر به عراق و سوریه رفته‌اند که در حال جنگ هستند و ۲ هزار نفر از آنها اتباع ترکیه در سوریه هستند.

وی در ادامه با اشاره به نحوه انتقال تروریست‌ها به سوریه گفت: سازمان‌های تروریستی در شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر از طریق اینترنت سربازگیری می‌کنند که سرویس‌های امنیتی ترکیه کاملاً بر آن واقف هستند و این روش عیناً در افغانستان نیز وجود داشت.

این مقام سابق نظامی امنیتی ترکیه افزود: در ترکیه برای تأمین مالی این گروه‌های تکفیری شرکت‌های جعلی واردات و صادرات تأسیس می‌شود و از طریق این شرکت‌ها پول لازم گروه‌های تروریستی را از عربستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به صورت دستی به تروریست‌ها می‌رسانند. این شرکت‌های جعلی اقتصادی برای داعش و جبهه‌النصر سربازگیری کرده و بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دالر به هر سرباز پول می‌دهند.

پکین افزود: این افراد ۱۲۰۰ دالر را گرفته و از طریق مرز «هاتای» به راحتی به سوریه می‌روند و پس از ورود به سوریه و خرید اسلحه از قاچاقچیان، باقی مانده پول را که مبلغی حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ دالر است به فرمانده گروه تروریستی که از قبل معرفی شده، می‌دهند که از این طریق ماهانه پول بسیاری به فرماندهان این گروه‌ها منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه راه‌های انتقال تروریست‌ها از ترکیه به سوریه به صورت دقیق مشخص شده و بزودی در قالب کتابی به آن خواهم پرداخت، یادآور شد: تنها ۷ تا ۱۰ درصد مردم ترکیه با داعش و سایر گروه‌های تروریستی همراه و هم‌نظر هستند، اما سایر مردم با آنها ارتباطی ندارند.

این مقام سابق نظامی ترکیه همچنین به آموزش تروریست‌ها در خاک کشورهای ترکیه، عربستان و اردن اشاره کرد و گفت: در ترکیه ماهانه ۲ هزار نفر و در عربستان و اردن هر ماه ۳ هزار نفر برای جنگ در سوریه آموزش می‌بینند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امریکا به دنبال پاکستانیزه کردن ترکیه بوده(ایجاد گروه‌های تروریستی برای جنگ با کشور همسایه و پس از آن درگیر کردن دولت میزبان به تروریست‌ها همانند آنچه با دولت پاکستان و از طریق طالبان دنبال شد)، تصریح کرد: امریکا در ادامه به دنبال آن است تا پایگاه اینجرلیک را برای پرواز پهپادهای خود داشته باشد که حتی در صورت تجزیه ترکیه نیز این پایگاه استراتژیک برای آنها باقی بماند.

وی یادآور شد: دولت ترکیه نیز مجبور به دنبال کردن نقشه‌ها و اهداف امریکاست زیرا بیش از ۴۰۰ میلیارد دالر از امریکا وام گرفته تا اقتصاد خود را رونق دهد.