افسران ارشد امریکامعتقدند عربستان سعودی در یمن شکست خورده اند

۲۹ حمل ۱۳۹۴

رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنای امریکا ضمن انتقاد از دولت واشنگتن به خاطر موضع گیری نرمش مقابل تلاش‌های منطقه‌ای ایران و رسیدن به یک توافق اتمی با تهران، شرکای عربی امریکا را برای مداخله در یمن تحسین کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، جان مک‌کین، رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنا گفت: چشم‌انداز گروه‌هایی همچون حوثی‌ها به قدری وسیع است که متحدان عربی امریکا نمی‌توانند آن را تحمل کنند.

این در حالی است که عده کثیری از افسران ارشد ارتش امریکا معتقدند، عملیات نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در یمن شکست خورده و احتمالا به یک باتلاق تبدیل خواهد شد.

از نظر جان مک‌کین، این حقیقت که مداخله تحت رهبری عربستان سعودی در یمن بدون اطلاع امریکا برنامه‌ریزی و انجام شد، انتقادی از سیاست‌های دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا بوده است.

وی در جریان نشست کمیته خدمات مسلحانه سنا در ۲۶ مارچ سال جاری میلادی گفت: کشورهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن امریکا را از اقدامات خود مطلع نساخته و به دنبال همکاری و کمک ما نیز در این امر نبودند چرا که معتقدند ما طرف ایران هستیم.

این در حالی است که یکی از فرماندهان ارشد فرماندهی مرکزی امریکا که خواست نامش فاش نشود، این اظهارات مک‌کین را به سخره گرفته و گفت: دلیل اینکه عربستان سعودی ما را از برنامه‌هایش مطلع نساخت این است که آن‌ها می‌دانستند ما این مداخله را یک ایده “بد” می‌دانیم.

منابع نظامی گفتند، تعدادی از افسران نیروهای ویژه منطقه‌ای و افسران فرماندهی عملیات ویژه امریکا با قاطعیت مخالفت خود را نسبت به حمایت از این مداخله تحت رهبری عربستان در یمن ابراز کرده‌اند چرا که معتقدند هدف این مداخله که حوثی‌ها هستند و بخش وسیعی از یمن را تصرف کرده و اینکه این مداخله به جنگ نیابتی میان ایران و عربستان تبدیل شده همگی به نفع القاعده است.

امریکا،

انتقاد،

عربستان

مسلحانه،

موضع گیری ،

واشنگتن،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed