افزایش اختلافات راهبردی بین مصر و عربستان

۳ سنبله ۱۳۹۴

11938082_493117157516133_73082741_nطبق گزارش تحلیلی فائزه قاراح (خبرنگار یورو نیوز در خاورمیانه) شکاف راهبردی بین مصر و عربستان ایجاد شده و این فاصله به سرعت در حال افزایش است. وی در تحلیل خود عناوین برخی از اختلافات جاری بین دو کشور را ذکر کرده است:

“مخالفت مصر با حمله‌زمینی عربستان به یمن”،”اختلاف راهبردی مصر و عربستان در پرونده‌ي مصالحه با اخوان المسلمین” ملك سلمان و دولت فعلی سعودي در پی مصالحه با اخوان بوده و این گروه را خطري براي سعودي قلمداد نمی‌کنند در حالي كه السیسی این گروهي را گروه تروريستي و عامل بحران و درگيري داخلي در مصر می‌شناسد.

اختلاف سوم بین مصر و عربستان “بحران سوريه” است. مصر مدعي است بشار اسد جزئي از يك كل است، در حالي كه سعودي پايان حكومت اسد را ضروري مي‌داند. هم­چنین سعودي مخالف ميزباني و گفتگوي معارضه سوريه در مصر است.

اختلاف چهارم ” بحران داخلي ليبي” است سعودي نسبت به سياست مصر در ليبي نگاه خوشبینانه‌ای ندارد. همچنین سعودي به روابط مصر با روسيه بد بین است و اعتراض عربستان در جریان برگزاری كنفرانس سران عرب در شرم الشيخ در زمان خواندن پيام پوتين به همین دلیل است.

طبق تحلیل خبرنگار یورو نیوز مقامات سعودي عقیده دارند در صورت حمایت مالی و با افزایش گرایشات افراطی و تکفیری در گروه اخوان المسلمین این گروه بهترین ابزار علیه انصارالله و شيعیان در یمن و منطقه هستند.

اختلافات،

افزایش ،

السیسی،

راهبردی،

سعودی

عربستان،

مصالحه،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed