سرطان ۲۳, ۱۳۹۹

اعتصاب غذای زندانیان در گوانتانامو وارد هفتمین ماه شد

اعتصاب غذاي زندانيان در زندان گوانتانامو در اعتراض به شرايط سخت زندان و بازداشت نامحدود وارد هفتمين ماه خود شده است و شمار زيادي از زندانيان همچنان از خوردن خودداري مي‌کنند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اعتصاب غذاي زندانيان گوانتانامو که از شش ماه قبل آغاز شد با پيوستن شمار زيادي از زندانيان به اين اعتصاب به بالاترين حد خود رسيده است.

اين درحالي است که دولت امريکا با لوله‌هاي پلاستيکي از طريق بيني زندانياني را که حتي در ماه مبارک رمضان به اعتصاب غذاي خود ادامه مي‌دهند، مورد تغذيه اجباري قرار مي‌دهد.

بسياري از گروه‌هاي حقوق بشر شيوه تغذيه اجباري زندانيان را معادل شکنجه دانسته‌اند.

 ۱۶۶ زنداني بدون هيچ اتهامي همچنان براي مدتي نامشخص در زندان گوانتانامو زنداني هستند .

برخي از گروه‌هاي حقوق بشر از جمله شوراي حقوق بشر سازمان ملل، ناتواني دولت امريکا را در تعطيلي اين زندان به باد انتقاد گرفته‌اند.

ناوي پيلاي،رئيس کميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد در اواخر ماه مي گفت: « ادامه بازداشت نامحدود تعداد زيادي از اين افراد به منزله بازداشت خودسرانه و نقض قوانين بين المللي است.»

درحالي که بيش از يک دهه از زجر و شکنجه زندانيان در زندان گوانتانامو مي‌گذرد، رئيس اين زندان اخيرا اعلام کرد که اين زندان هرگز نمي‌بايد ساخته مي‌شد.

ويليام ليتسو، معاون وزير دفاع امريکا در امور زندانيان نیز گفته که زندانيان در زندان گوانتانامو بايد به عنوان « اسراي جنگي » ثبت مي‌شدند.

ليتسو از افراد کليدي در راه اندازي زندان گوانتانامو در دوره جرج دابيلو بوش، رئيس جمهوري پيشين امريکا افزود، زندانيان بايد در افغانستان زنداني شده و پس از اثبات جرم‌شان به زندان‌هاي امريکا منتقل مي‌شدند.

اين معمار گوانتانامو درعين حال از مصائبي که زندانيان درزندان گوانتانامو متحمل شده‌اند، ابراز تاسف کرد.

اين مقام رسمي پنتاگون که در سه سال و نيم گذشته مسئوليت اين زندان را برعهده داشته است اين اظهارات شگفت آور را يک هفته قبل از استعفاي خود بيان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *