اظهارات مجاهد، تحت بررسی جدی ریاست جمهوری

۲۵ جدی ۱۳۹۵

اظهار نظرات جنجالی مشاور شورای عالی صلح در دفاع از طالبان مسلح و بر ضد مجاهدین افغانستان، ریاست جمهوری را واداشت که این اظهارات را به صورت جدی بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه و به نقل از خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، هیچ شخص و نهادی اجازه ندارد با استفاده از اصل آزادی بیان، قاتلان مردم، کودکان، زنان و دختران کشور را «فرشته» نامگذاری کند.

در خبرنامه آمده است که :« گروه ‎های تروريستی که هر روز با اشاره بیگانگان، به ‎خاطر ويرانى کشور، به شهادت رساندن و زجر و آزار مردم؛ فعاليت ‏های تروريستی و شوم انجام می‏ دهند، بجای صلح، مستحق نابودی هستند که نيروهای امنيتی و دفاعی شجاع ما، بر ضد آنها در سنگرهای دفاع از وطن مبارزۀ برحق می‌ کنند.»

خبرنامه بی احترامی به شخصيت ‎های ملی و رهبران افغانستان که برای همه هموطنان قابل احترام می ‎باشد را قابل قبول ندانسته است.

در عین حال، ریاست جمهوری گفته است که این اظهارات که نوعی سوءاستفاده از آزادی بیان است، قابل قبول نبوده و در چوکات قانون و به صورت جدی مورد بررسی قرار می گیرد.

رياست جمهورى همچنین به مردم و رسانه ‎ها سفارش کرده است که در اين زمان حساس، تحت تأثير تبليغات دشمنان که تلاش می ‎ورزند وحدت ملی ملت افغانستان را خدشه دار سازند، قرار نگيرند.

هرچند خبرنامه ریاست جمهوری نامی از شخص و یا فردی نبرده است؛ اما حکيم مجاهد، مشاور ارشد شوراى عالى صلح، دو روز پیش در نشست رونمايی تحقيق تازۀ انستيتيوت مطالعات استراتيژيک افغانستان، با عنوان «بررسی گفتگوهای صلح در افغانستان در چهار دهه» طالبان مسلح را فرشتگان و گروه مقدس خوانده بود.

وی همچنین، داکتر نجيب الله را جانی و خاين، احمد شاه مسعود را بغاوتگر و برهان الدين ربانی را عامل نابسامانی های افغانستان عنوان کرده است.

این اظهارات واکنش رهبران جهادی، سیاسیون و مقام های عالی رتبه دولتی را نیز به دنبال داشت که تا اندازه ای که گفته می شود ریاست اجرائیه خواهان رسیده گی جدی به این اظهارات شده و عطامحمد نور، سرپرست ولایت بلخ نیز خواهان مجازات حکیم مجاهد شده بود.

حکیم مجاهد

ریاست جمهوری

طالبان مسلح

فرشتگان


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.