اسرائیلی های فراری از مذاکره، خواستار مذاکره

۱۳ سرطان ۱۳۹۴

965945_142اخیرا بنیامنین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل در پیامی به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین، تاکید کرد: وی آمادگی این را دارد که در یک نشست دو جانبه در سریع ترین زمان ممکن وارد مذاکره شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “nrg ” نتانیاهو این پیام را به صورت جداگانه از طریق وزاری خارجه آلمان، کانادا و نیوزلند انتقال داد و گفت: من آماده مذاکره با عباس هستم و از شما ( این سه وزیر خارجه) می‌خواهم که او را متقاعد کنید که وارد گفتگو شود. این خبری بود که رسانه های اسرائیلی هفته پیش منتشر کردند تا اعلام کنند رژیم اسرائیل خواستار مذاکره است. این در حالی بود که طی دو هفته گذشته مسئولان اتحادیۀ اروپا، اردن و آلمان خواستار آغاز مذاکرات بین تشکیلات خودگردان و رژیم اسرائیل شده بودند.

با نگاهی به دوره های گذشتۀ مذاکرات، به ویژه مذاکرات سال ٢٠١٣ که تا مارس ٢٠١٤ به طول انجامید این نکته کاملا آشکار است که همواره این فلسطینی ها بوده اند که خواستار مذاکره با رژیم اسرایئل بوده اند اما اسرائیلی ها تنها در صورتی پا به میان مذاکرات گذاشتند که منافعی بیش از انتظار را به دست آورند. البته حضور آنان در مذاکرات سال ٢٠١٣ با فشار آمریکایی ها همراه بود چرا که آمریکایی ها تصمیم داشتند تکلیف این پرونده را درسال پایانی دولت اول اوباما به فرجام برسانند. اما با کارشکنی اسرائیلی ها آمریکایی ها ناکام ماندند و این روزها به این نکته اشاره می کنند که بعید است در کوتاه مدت به نتیجه ای برسند. حال سؤال این است که با وجود نا امیدی آمریکایی ها از به فرجام رسیدن مذاکرات و نبود میل به مذاکره در تشکیلات خودگردان، اسرائیلی ها به دنبال چه هستند که خواستار مذاکره با فلسطینی هایی شده اند که تا کنون با فشار ، آنها پای میز مذاکره می نشستند؟

در این بخش توجه به چند نکته ضروری است:

نخست آنکه با نبود آمریکایی ها که علنا از مذاکرات سازش نا امیدی خود را اعلام کرده اند دیگر اعمال فشار بر اسرائیلی ها در مذاکرات سازش امکان پذیر نیست لذا آنها هرگونه که بخواهند می توانند در این مذاکرات عمل کنند و از آزادی عمل برخوردار خواهند بود. ضمن آنکه اسرائیلی ها می دانند که محمود عباس با گرفتن چراغ سبز از آمریکایی ها در مذاکرات عمل می کرده است حال با پا پس کشیدن آمریکایی ها از این مذاکرات دیگر تشکیلات خودگردان هم پشتوانه تصمیم گیری اش خودش خواهد بود و با انعطاف فراوانی که تا امروز از آنها در مقابل اسرائیلی ها دیده ایم می توان انتظار داشت در صورتی که پای میز مذاکره بیایند امتیازات فراوانی را خواه آشکار و خواه مخفی به اسرائیلی ها بدهند. اسنادی که در سال ٢٠١١ از سوی شبکۀ الجزیره فاش شد این نکته را تأیید می نماید.

دوم اینکه در حال حاضر منطقه مشغول درگیری های داخلی در نقاط مختلف است و با تبدیل شدن فلسطین به مسئله چندم در کشورهای اسلامی و منطقه، فضای سیاسی منطقه ای برای هر گونه اقدام خاموش در جهت اهداف و منافع اسرائیلی ها آماده است.

سوم با توجه به اینکه تشکیلات خودگردان این روزها خود را برای اقدامات بین المللی برای حضور در نهادهای بین المللی تلاش می کند حضور مسئولان تشکیلات خودگردان می تواند وسیله ای باشد که آنها را برای عقب نشینی ولو کوتاه مدت از این اقدامات آماده کند و اسرائیلی ها را از فشار های بین المللی مدتی برهاند و چه بسا در فضایی که به نفع آنها توافق یا قراردادی با اسرائیلی ها امضا کنند که دست آنها را برای همیشه از اقدام بین المللی کوتاه کند .

اما آنچه در این میان مبهم باقی مانده است اهداف مشخصی است که اسرائیلی ها از تقاضا برای مذاکره دنبال می کنند. از یک سو اخبار غیر مستقیمی از مصر است که همگی اشاره دارند به اینکه تلاش هایی برای یک آتش بس دراز مدت با مقاومت و به طور خاص حماس در نوار غزه در جریان است. اگر این موضوع را در کنار تهدیداتی که اخیرا اسرائیلی ها علیه مقاومت لبنان بیان کرده اند قرار دهیم شاید این تخمین نا بجا نباشد که اسرائیلی ها در تلاش اند تا با آرام کردن فضای داخل فلسطین به موضوعی در خارج از مرزهای فلسطین بیاندیشند. حال این موضوع می تواند جنگ علیه مقاومت در لبنان، سوریه و یا حتی علیه ایران باشد که باید منتظر قرائن و شواهد بیشتری ماند تا هر یک از گمانه های موجود تقویت شده یا به اجرا نزدیک شوند.

نتیجه اینکه به نظر می رسد اسرائیلی ها که این روزها با شعله ور تر شدن جنگ های منطقه ای در شرایط نسبتا امن داخلی قرار گرفته است تلاش می کنند با تثبیت این امنیت به مسائلی فراتر از مرزهای فلسطین بیاندیشدند. به ویژه که در روزهای اخیر طی دیداری که یک مسئول عربستانی با یک مقام رژیم اسرائیلی داشته اند برای نخستین بار هر دو طرف بر اشتراک در دشمنی با ایران تأکید کرده اند .

اسرائیل،

اسنتا

خواستار

فراری،

مذاکره،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed