از هر ده خبرنگار در کشور یک خبرنگار میتواند به اطلاعات دست یابد

۹ جوزا ۱۳۹۶

براساس نظرسنجی تازه دیدبان حمایت کننده از رسانه های آزاد افغانستان “نی” از هر ده خبرنگار در کشور فقط یک خبرنگار می تواند به اطلاعات دست پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، “مجیب خلوتگر” رئیس اجرایی دیدبان حمایت کننده از رسانه های آزاد امروز سه شنبه (9 جوزا) نتایج نظر سنجی این نهاد رسانه ای را در کابل اعلام کرد.

وی گفت: نتایج این نظر سنجی نشان می‌دهد که به‌طور میانگین از هر 10 نفر خبرنگار در کشور تنها یک تن به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کند و این بیانگر آنست که 90 درصد از خبرنگاران در افغانستان دسترسی درست به‌اطلاعات ندارند.

به گفته وی در این نظرسنجی 180 خبرنگار در 13 ولایت (کابل، بامیان، بدخشان، بلخ، بغلان، فاریاب، غزنی، هرات، قندهار، کنر، لغمان، ننگرهار و تخار) اشتراک کرده اند.

در همین حال “سید شاه حسین” مرتضوی از سخنگویان ریاست جمهوری در واکنش به نشر نظر سنجی دفتر حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان در صفحه فیس بوکش نوشت: نظر سنجی های معیاری و استندرد می تواند، میزان دسترسی واقعی خبرنگاران را به معلومات، به شکل درست آن باز تاب دهد.

شاه حسین مرتضوی، گفته است که اخیرآ یک نهاد داخلی نظر سنجی درباره دسترسی خبرنگاران به معلومات ارایه کرده که کاملا در مغایرت با گزارش خبرنگاران بدون مرز و هم چنان با واقعیت های عینی در کشور است.

وی تاکید کرد در این شکی نیست که فرهنگ دسترسی به معلومات نهادینه نشده است، اما گام های قوی به منظور حمایت از فعالیت ازاد رسانه ها و دسترسی به معلومات برداشته شده است.

دسترسی

دیدبان رسانه های آزاد

گزارش

نی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.