ادروغان: غربی ها تلاش دارند اتحاد جوامع اسلامی را از بین ببرند

رئیس جمهور ترکیه معقتد است که غربی ها با استفاده از تفاوت های قومی و مذهبی در تلاش فروپاشی جوامع اسلامی است.

به گزارش گروه خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در سی و سومین نشست کمیته دائم همکاری های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری اسلامی در استانبول گفت: جهان اسلام در سال‌های اخیر به لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کاملا آشکار دوران فتنه را سپری می‌کند.

اردوغان با بیان اینکه سعودی ها و تروریست ها به دنبال خرابی منطقه است افزود: شهر‌های جهان اسلام امروزه گرفتار ویرانی و تلخکامی است. شهر‌هایی که پناهگاه مظلومان بود اکنون فریاد مادران ما در آن شهر‌ها بلند شده است. از مساجد چند صد ساله شهر حلب دیگر صدای اذان شنیده نمی‌شود. کتابخانه بغداد غارت شده و شهر‌های یمن به تدریج به ویرانه تبدیل می‌شود. به همراه این شهر‌ها تمدن ۱۴۰۰ ساله نیز به تدریج نابود می‌شود.

اردوغان در ادامه گفت: به ظاهر مسبب این مسائل دیکتاتور‌ها و گروه‌های تروریستی مانند داعش، بوکوحرام، «ی‌پ‌گ» و فتو (جنبش فتح الله گولن) هستند، اما این‌ها نباید مانع مشاهده بازیگران اصلی و سناریو نویس‌های اصلی شود.

وی با بیان اینکه یک سناریوی پلید برای از میان بردن اتحاد و آینده جهان اسلام در اجرا است تاکید کرد: غربی ها با تحریک تفاوت های قوم و مذهبی تلاش میکنند تا جوامع اسلامی را از درون دچار فروپاشی کنند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت اعتبار سازمان‌ها و ارزش‌های غربی به تدریج بیش از پیش لطمه می‌بیند. بی توجهی غرب به اوضاع وحشت‌آور هفت سال اخیر در سوریه و رفتار‌های غیرانسانی با آوارگان در مرز‌های کشور‌های اروپایی چهره واقعی غرب را آشکار کرد.

اردوغان تصریح کرد: چه کسانی از سفارش‌های صد‌ها میلیون دالری سلاح که به غرب داده می‌شود، سود می‌برند؟ تجزیه کشور‌های ما با مرز‌های ساختگی به سود چه کسانی خواهد بود؟ پاسخ پرسش‌ها موجب خواهد شد که ما به مسائل موجود با نگاه متفاوت‌تری بنگریم.

او در انتها تاکید کرد: ما باید با جهش در عرصه توسعه و پیشرفت جهان اسلام را به حوزه مهم تولید تبدیل کنیم و راه‌های مناسبی برای استفاده موثرتر از امکانات سازمان همکاری اسلامی در این زمینه بیابیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *