ادامه نشست ها بر سر راه حل سیاسی بحران سوریه در ژنو

استفان دی میستورااستفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه امروز (جمعه) نشستهای خود را در شهر ژنو سوئیس ادامه خواهد داد و با دو هیات دمشق و مخالفان سوری دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، دی میستورا در راستای تلاش‌هایش برای دستیابی به راه حلی برای بحران سوریه که وارد سال ششم خود شده است همچنان ادامه می دهد.

براساس گزارشها پس از آنکه «استفان دی میستورا»، فرستاده سازمان ملل به سوریه با هیات مخالفان سوری بررسی مرحله انتقالی را آغاز کرد، مذاکرات ژنو به شکل جدی به بررسی راه حل سیاسی برای بحران این کشور اختصاص یافت، این در حالیست که پیش از این مذاکرات ژنو بر مسائل انسانی متمرکز بود.

پس از نشست هیات عالی مذاکرات سوریه با دی میستورا، هیات مخالفان سوری تفاهم نامه جزئی درباره رویکردشان نسبت به مرحله انتقالی و هیات دولت انتقالی که پیشنهاد شده شش ماه ادامه یابد، به فرستاده سازمان ملل در سوریه ارائه کردند. اما دولت دمشق طرح مخالفان را نپذیرفت بلکه پیشنهاد تشکیل یک دولت وحدت ملی با مشارکت تمامی گروه‌های مخالف را داد که این طرح از سوی هیات عالی مذاکرات سوریه رد شد.

دی میستورا درخصوص نشست‌های دیروز پنجشنبه گفت: اختلافات میان دولت دمشق و مخالفان همچنان وجود دارد اما هر دو آنها بر لزوم حفظ وحدت ارضی کشور و مخالفت با تشکیل نظام‌های فدرالی اتفاق نظر دارند.

وی افزود: پرونده افراد بازداشت‌شده در نشست‌های آتی با طرف روس و امریکایی بررسی خواهد شد.

فرستاده سازمان به سوریه ادامه داد: در نشست‌های دیروز گفتگوهای صریح و مثبتی با هیات عالی مذاکرات داشتیم و طرح آنها برای مرحله انتقال سیاسی به شکل دقیق و جزئی مورد بررسی قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه این طرح به دقت بررسی خواهد شد، افزود: از اینکه آنها طرح خود را برای اولین بار با این دقت و وضوح تهیه کرده‌اند، بسیار خوشحال هستیم و فکر می‌کنم زمان آن رسیده که وارد بحث‌های عمیق‌تر و جدی‌تری شویم.

مذاکرات ژنو در حالی ادامه دارد که کردهای شمال سوریه اعلام تشکیل حکومت فدرالی کرده‌اند؛ موضوعی که اعتراضات شدیدی را از سوی دمشق، آنکارا و واشنگتن به دنبال داشته است.