اخوان و قطر در پس پرده انفجار قاهره

وزارت داخله مصر سران گروه اخوان المسلمین مستقر در قطر را در پس پرده انفجار اخیر در یک کلیسا در شهر قاهره دانستند که در آن ۲۰ نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، وزارت داخله مصر در بیانیه خود آورده است: آزمایش “دی ان ای” خانواده عامل انتحاری ملقب به “ابو دجانه الکنانی” با بقایای جسد یافته شده در محل حادثه مطابقت دارد.

این بیانیه افزود: عامل انتحاری در سال ۲۰۱۴ میلادی به اتهام تامین امنیت راهپیمایی های گروه اخوان المسلمین با سلاح گرم دستگیر شد اما بعد از دو ماه آزاد گشت. مسئولان امنیتی بار دیگر تلاش کردند که وی را برای بازجویی در خصوص دو پرونده دیگر متعلق به سال ۲۰۱۵ میلادی که در رابطه با گروه های تکفیری بود، دستگیر کنند اما وی از انظار متواری شد.

عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر در جریان سخنرانی کوتاه خود در مراسم تشییع و خاکسپاری قربانیان گفت: عامل جنایت محمود شفیق محمد مصطفی ۲۲ ساله است که کمربند خود را در کلیسای مرکز قاهره منفجر کرد.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است و جنبش “حسم” نیز که مسئولان آن را وابسته به گروه اخوان المسلمین می دانند، هرگونه دست داشتن خود در این انفجار را رد کرده است.

وزارت داخله مصر اعلام کرد: متهم اصلی فراری این شبکه مهاب مصطفی السید قاسم ۳۰ ساله و داکتر است و ثابت شده است که دارای تفکر تکفیری سید قطب اخوانی است . همچنین ثابت شده است که وی با برخی از کسانی که معتقد به مفاهیم گروه موسوم به انصار بیت المقدس هستند، در ارتباط بوده است.

در بیانیه یاد شده آمده است: تحقیقات تایید می کند که این فرد در سال ۲۰۱۵ به قطر رفته است و ارتباط قوی با برخی از سران گروه اخوان المسلمین تروریستی فراری دارد و آنها توانستند اند این فرد را برای اجرای نقشه تروریستی خود و سوق دادن مصر به سمت عملیات تروریستی با حمایت و پشتیبانی کامل اخوان متقاعد کنند. آنها اینکار را در چارچوب برهم زدن ثبات مصر و فتنه انگیزی صورت دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *