اخراج دختر مسلمان فرانسوی از مکتب، به خاطر پوشیدن دامن‌ بلند

پرونده دختر مسلمان فرانسوی ۱۵ ساله‌ای که به دلیل پوشیدن دامن بلند دو بار از حضور در صنف درسی منع شده ، انتقاداتی را برانگیخته است. اقدام این دختر مسلمان از نظر فرانسه سکولار، بسیار مذهبی بوده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اویل ماه جاری یکی از مقامات ارشد معارف در شمال شرقی فرانسه این دختر مسلمان را به دلیل پوشیدن دامن بلند سیاه که معمولا مسلمان‌ها برای پوشاندن کل بدن خود استفاده می‌کنند، از ورود به صنف درس منع کرده است چرا که از نظر وی‌ “کاملا واضح” بوده که این دختر به دلایل مذهبی آن را به تن کرده است! براساس قوانین سختگیرانه سکولار فرانسه، چنین اقدامی ممنوع است.

براساس گزارش دیده‌بان اسلام‌هراسی (CCIF)، سال گذشته حدود ۱۳۰ دانش‌آموز به دلیل پوشش ظاهریشان که به نظر بسیار مذهبی می‌آمده، اجازه حضور در صنف درسی را پیدا نکرده‌اند.

یکی از مقام‌های آموزشی در شهر “شارلوویل مزیر” واقع در شمال شرقی فرانسه مدعی شد: این دختر مستثنی نیست. از او خواسته شد تا لباسی خنثی به تن کند اما به نظر می‌رسد که پدرش نمی‌خواهد او به مکتب برگردد.

طبق قوانین ۲۰۰۴ فرانسه، مقررات سکولار در مکاتب اجرا می‌شود و داشتن هرگونه حجاب، کلاه کیپا متعلق به یهودیان و یا صلیب‌های بزرگ برای مسیحیان ممنوع است اما نشانه‌های مذهبی کوچک مجاز شمرده می‌شود.

این دانش‌آموز مسلمان که به اسم “سارا” معرفی شده است، در مصاحبه با روزنامه محلی “لاردونه” (L’ Ardennais) گفت که دامن وی چیز مخصوصی نبوده بلکه یک دامن ساده بوده است که اصلا نمی‌توان به آن نشانه مذهبی گفت.

در پی انتشار گزارش دختر مسلمان ۱۵ ساله، گروهی به هواداری از وی هشتگ “هر طور بخواهم دامن می‌پوشم” در توئیتر به راه افتاد. یکی از کاربران نوشته است: اگر این دامن را یک سفیدپوست مسیحی می‌پوشید، می‌گفتند بسیار شیک است اما اگر یک مسلمان بپوشد، می‌شود نشانه مذهبی!

مقام‌های آموزشی منطقه در واکنش به این سخنان مدعی شده‌اند که دامن پوشیدن می‌تواند بخشی از “تحرکات پنهان” باشد و از این رو قوانین سکولار در مکابت باید با جدیت اجرا شود.