آمادگی گرجستان برای گسترش روابط ترانزیتی و تجارتی با افغانستان

رئیس جمهور گرجستان در دیدار با محمد اشرف غنی در ترکمنستان گفته است که کشورش آماده همکاری در زمنیه گسترش روابط ترانزیتی و تجارتی با افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان بعداز ظهر امروز شنبه در عشق آباد، با گیورگی مارگویلاش ویلی رئیس‌جمهور گرجستان دیدار و گفتگو کرد.

هردو جانب در خصوص مسایل مختلف، همکاری‌های دو جانبه و تقویت بیشتر مناسبات میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس‌جمهورغنی گفت که روابط میان افغانستان و گرجستان نسبت به گذشته عمیق‌تر شده‌است و از دولت و مردم آن کشور که در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در چوکات مأموریت حمایت قاطع، افغانستان را همکاری نموده‌اند، تشکر کرد.

رئیس‌جمهور گرجستان همچنین از ادامۀ همکاری‌های کشورش برای افغانستان به‌خصوص در چوکات ماموریت حمایت قاطع به رئیس‌جمهورکشور اطمینان داد.

او، افتتاح خط آهن “امام نظر ترکمنستان و آقینۀ افغانستان” را به رئیس‌جمهور و مردم افغانستان تبریک گفته، افتتاح آنرا گام ارزنده جهت توسعه روابط ترانزیتی و اتصال تجارت منطقوی توصیف کرد.

رئیس‌جمهور گرجستان گفت که کشورش آماده‌است تا افغانستان را در زمینۀ گسترش روابط ترانیزیتی و تجارتی همکاری همه‌جانبه نماند و نیز در احیای مجدد راه لاجور که آسیا را به آبهای آزاد اروپا وصل می‌سازد، همکاری خواهد کرد.

رئیس‌جمهورغنی، تجارب گرجستان را در عرصۀ آوردن اصلاحات در بخش‌های پولیس، مدیریت اقتصادی و مبارزه با فساد اداری ارزنده دانست و از او خواست تا با استفاده از تجارب موثر دراین زمینه، افغانستان را همکاری نماند.

رئیس‌جمهور گرجستان نیز به رئیس‌جمهورکشور اطمینان داد که در این زمینه با افغانستان همکاری می‌نماید. او پیشنهاد کرد که گروپ کاری دو جانبه در بخش‌های اقتصادی و ترانزیتی و نیز عدلی و امنیتی تشکیل گردد، تا در هماهنگی راه‌های بهتر همکاری را جستجو نمایند.

وی خاطر نشان کرد که یک هیئت افغانی به گرجستان سفر نماید تا از روند اصلاحات در چوکات پولیس آن کشور دیدن به عمل آورده و از تجارب آن در افغانستان استفاده نماید.

رئیس‌جمهورغنی از رئیس‌جمهور گرجستان دعوت کرد تا در فرصت مناسب از افغانستان دیدن نماید که با استقبال گرم از سوی جانب مقابل پذیرفته‌شد.

همچنان او در مقابل، از رئیس‌جمهور کشور دعوت به‌عمل آورد، تا در زمان مساعد به گرجستان سفر کند که این خواست وی نیز از سوی رئیس‌جمهورکشور پذیرفته‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *