آغاز مذاكرات جامع افغانستان و ایران در آینده ای نزدیک

۱۹ حمل ۱۳۹۵

12670823_695289563947384_2428132063850858841_nمعاون رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی از آغاز مذاكرات افغانستان و ایران در شش موضوع مهم خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، محمد محقق، در یک سفر چند روزه رهسپار شهر کرمان ایران شده است و در این سفر با دانشجویان و شماری از مقام های ایران دیدار خواهد کرد.

وی در همایش دسترخوان مشترک افغانستان و ایران در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت که برنامه جامع برای مذاکرات دو جانبه شامل تجارت، صنایع و معادن، راه آهن، مواد مخدر، آب و مهاجرین است.

به گفته وی، امید می رود که این مذاكرات بتواند سیر تصاعدی را بین دو كشور برای رهایی از مشکلات ایجاد كند.

محقق با اشاره به دسترخوان مشترک نوروزی، اظهار داشت که این دسترخوان حرف دل تمام ساكنان این دو سرزمین است.

معاون رئیس اجراییه تاثیرات دو کشور را مشترک دانسته و گفت که هر آنچه برای ایران مفید باشد برای افغانستان نیز اهمیت دارد و هرچه به ضرر ایران باشد به ضرر افغانستان نیز خواهد بود.

مهاجرت، فرصت نه چالش

در عین حال، محمد محقق در دیدار با دانشجویان افغانی در دانشگاه کرمان اظهار داشت که باید چالش های مهاجرت به فرصت تبدیل شود.

به گفته وی، :«مهاجران در عین حال كه با چالش و مشكلاتی روبه رو است، فرصت نیز به شمار می رود و باید چالش های آن را به فرصت تبدیل كنیم.»

وی معتقد است، مهاجرانی كه برای تحصیل مهاجرت می كنند با تحصیل با كیفیت بر می گردند كه یک فرصت است.

معاون رئیس اجراییه همچنین از پیگیری هایی برای كاهش هزینه های تحصیلی دانشجویان افغان و رفع سایر مشكلات این افراد در ایران خبر داد.

گفتنی است که 350 هزار شهروند افغانستان، هم اکنون در ولایت کرمان ایران زنده گی می کنند که شامل 500 دانشجو و 23 هزار دانش آموز می شود.

افغانستان،

ایران،

تجارت،

تحصیلی،

چالش،

دسترخوان،

ساکنان،

شش،

صنایع،

فرصت،

کرمان،

مذاكرات ،

مهاجران،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed