آغاز آتش بس در لاذقیه و دمشق

۱۱ ثور ۱۳۹۵

Ceasefire1کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در پی توافق روسیه و آمریکا، آتش‌بس از ساعت یک بامداد امروز سی‌ام اپریل در بخش‌هایی از دمشق و شمال لاذقیه اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فرماندهی آتش‌بس شامل مناطق غوطه شرقی و دمشق به مدت 24 ساعت و مناطق حومه شمالی لاذقیه به مدت 72 ساعت است.

در این بیانیه آمده است: هدف از آتش‌بس بستن مسیر به روی برخی گروه‌های تروریستی و حامیان آنها است که برای ادامه تنش و دیپلماسی و بهانه تراشی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان تلاش می‌کنند. از زمان اجرای آتش بس در سوریه از تاریخ 27 فبروری گذشته بیش از 430 بار گروه‌های مسلح آتش بس را نقض کردند و بیشتر این نقض‌ها در حومه دمشق، لاذقیه و ولایت حلب رخ داده است. آتش‌بس در مناطق مذکور در حالی اجرایی می‌شود که حلب شاهد شدیدترین درگیری‌ها است.

زید بن رعد الحسین، کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: خشونت و درگیری به سطحی بازگشته که قبل از آتش بس شاهد آن بودیم.

گزارشات ناراحت کننده‌ای درباره بسیج شدن گروه‌های نظامی وجود دارد که نشاندهنده آمادگی برای تشدید درگیری‌هاست. تمامی طرف‌های سوری زندگی غیرنظامیان را بی‌اهمیت دانسته‌اند.

سازمان ملل از مسکو و واشنگتن خواست برای اجرای آتش بس جهت ممانعت از فروپاشی مذاکرات تلاش کنند.

در همین راستا مایکل راتنی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در سوریه گفت: واشنگتن با مسکو برای رسیدن به آتش‌بس در ولایت‌های حلب و لاذقیه تلاش می‌کنند.

حملاتی که علیه غیرنظامیان در حلب صورت گرفته به نقض آتش بس منجر شده است. نقض آتش بس در شمال لاذقیه و شرق غوطه همچنان ادامه دارد و صحبت‌ها درباره از سرگیری آتش بس و نه اقدامات جدید است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نیز تاکید کرد: مسکو و واشنگتن برای احیای توافق آتش بس در سوریه تلاش می‌کنند.

آتش بس،

آمریکا،

بشار اسد، مسجد ، دمشق نماز فطر

تروریستها،

حلب

فروپاشی،

لاذقیه،

مذاکرات،

مسکو،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed