موج از اعتراضات مردمی و علما درمخالفت به پیمان امنیتی

شمار زیادی از مردم، علما، متفنذین قوی، دانشجوبان و شخصیت های فرهنگی کشور در اعتراض به تصویب احتمالی پیمان امنیتی کابل – واشنگتن در لویه جرگه مشورتی، مخالفت شان را اعلام کرده و این پیمان را در مغایرت با قوانین اسلامی و نافذه کشور دانستند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، روز گذشته گردهمایی ها و نشست اعتراض آمیز در چندین ولایت کشور از جمله در پایتخت برگزار شد.

آیت الله سید محسن حجت در گردهمایی‌ که در کابل برگزار شد گفته هرکی پیمان امنیتی با امریکا را امضا کند با خداوند و رسولش مخالفت کرده‌ وتداوم حضور نیروهای خارجی از هر لحاظ، به ضرر تمام مردم افغانستان است و نباید با آن، موافقت شود.

آقای حجت تاکید کرد که امضای پیمان امنیتی به لحاظ شرعی، سیاسی، دموکراسی و اخلاقی باید محکوم شود و مردم افغانستان نباید آن را بپذیرند و دین مبین اسلام به هیچ وجه به مسلمانان اجازه نمی دهد که زیر سیطره کافران زندگی و از آنها حمایت کنند.

این عالم دینی معتقد است که نیروهای خارجی در ۱۲ سال گذشته تمام ارزش های جامعه افغانی و اسلامی را با آنکه دارای مصونیت قضایی نبوده اند، پایمال کرده و به خانه های مردم  وارد شده و مردم بی گناه را در سراسر این کشور از بین بردند و در هر منطقه‌ای که خواسته اند، حملات هوایی انجام دادند.

وی معتقد است که اگر به نیروهای خارجی مصونیت قضایی داده شود، آنها هر کاری که در کشور بخواهند انجام خواهند داد.

به باور وی، اشتراک کنندگان در لویه جرگه مشورتی نمایندگان واقعی مردم افغانستان نیستند و کسانی هستند که توسط یک شخص دعوت گردیده و این مخالفت صریح با اصول دموکراسی است.

همچنین شوراي علماي غزني نیز مخالفت صریح خود را با مصئونيت قضايي عساكر امريكايي در کشور اعلام کردند و از علمايی كه در جرگه مشتوری شركت می کنند تقاضا کردند که این توافقنامه را امضا نکنند.

مولوي عبدالباري، عضو شوراي علماي اهل سنت غزنی گفت: علمايی كه در جرگه شركت می کنند، اگر واقعا عالم باشند بايد دستورات قرآن و اسلام را در اين جرگه مطرح كنند و بر نظرات خود پافشاری نمایند.

وی افزود: چنانچه علما مصئونيت قضايي سربازان امريكايي را بپذیرند در واقع قوانين اسلامي را نفي كرده و قوانين دولت امريكا را پذيرفته اند كه در اين صورت اين علما در تاريخ محکوم مي شوند.

مولوي عبدالباري تصريح کرد: هركس كه در کشور مرتكب جرم شود و از قوانین آن سرپیچی کند، بايد در داخل همین کشور هم محاكمه شود.

اين عضو شوراي علماي ولايت غزني ضمن بيان ديدگاه دين اسلام درباره اتباع غير مسلمان كشورهاي اسلامي، گفت: اگر يك غير مسلمان در جامعه اسلامي زند گي مي كند مانند اهل هنود كه در افغانستان زند گي مي كنند، كاملا مصئونيت دارند و آبروي شان مورد احترام است از حقوق شهروندي مساوي مانند ديگران برخوردارند.

همچنین دانشجویان دانشگاه ننگرهار با برپایی تظاهراتی، مخالفت شان را با امضای پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا اعلام کردند.

این تظاهرات که صبح روز سه شنبه در شهر جلال آباد راه اندازی شده بود، صدها تن از محصلان در آن اشتراک کردند و آنان از رئیس جمهور کرزی خواستند که پیمان امنیتی با امریکا را امضا نکند.

با این حال شماری از جوانان صبح امروز )چهارشنبه) در سر پل کوته سنگی واقع غرب شهر کابل گردهم آمده و مخالفت شان را با امضای پیمان امنیتی و مصئونیت قضایی نیروهای خارجی در افغانستان، اعلام کرند.

لویه جرگه مشورتی قراراست فردا (پنج شنبه 30 عقرب) درخیمه لویه جرگه شهر کابل به منظور گفت وگو و بحث روی پیمان امنیتی بعد سال 2014 کابل – واشنگتن با حضور بیش از 2500 نفر از نمایندگان مردم از 34 ولایت کشور برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *