سقوط ایران در رده بندی های اقتصاد جهانی

صندوق بین المللی پول جدیدترین برآورد خود از میزان تولید ناخالص داخلی ١٨٨ کشور جهان را منتشر کرده است که بر اساس آن اقتصاد ایران با کاهش ١۶٠ میلیارد دالری تولید ناخالص داخلی خود در سال ٢٠١٣ مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این نهاد بین المللی میزان تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قیمت های جاری در سال ٢٠١٢ را ۵۴٨ میلیارد دالر اعلام و پیش بینی کرده است این رقم در سال جاری میلادی که کمتر از سه ماه به پایان آن باقی مانده است به ٣٨٨ میلیارد دالر کاهش یابد.

بر اساس این گزارش کاهش شدید تولید ناخالص داخلی ایران باعث سقوط ٩ پله ای ایران در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان خواهد شد و ایران که در سال ٢٠١٢ در رده ٢١ از این نظر قرار داشت در سال جاری میلادی به رتبه ٣٠ سقوط خواهد کرد.

برآوردهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد کشورهای امارات،‌ تایلند، استرالیا، آرژانتین، تایوان، بلژیک، لهستان، نروژ و سوئد در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان در سال ٢٠١٣ ایران را پشت سر می گذارند و در رتبه های بالاتری از ایران قرار می گیرند.

امارات که در سال ٢٠١٢ سی امین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته می شد در سال جاری به رتبه ٢٩ ارتقاء پیدا می کند تولید ناخالص داخلی این کشور در این سال ٣٨٩ میلیارد دالر پیش بینی شده است.

 بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول امریکا با تولید ناخالص داخلی ١۶.٧ تریلیون دالری همچنان بزرگترین اقتصاد دنیا در سال ٢٠١٣ خواهد بود، چین با ٨.٩٣ تریلیون دالر و جاپان با ۵ تریلیون دالر به ترتیب رتبه های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص خواهند داد.

آلمان، فرانسه، انگلیس، برزیل، روسیه، ایتالیا، و کانادا نیز به ترتیب رتبه های چهارم تا دهم بزرگترین اقتصادهای دنیا در سال ٢٠١٣ را به خود اختصاص می دهند.کشور جزیره ای توالو با تولید ناخالص داخلی ٣٨ میلیون دالری در سال ٢٠١٣ کوچکترین اقتصاد دنیا در این سال شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *