بشار الاسد مذاکره دمشق با القاعده را رد کرد

بشار الاسد، رییس جمهور سوریه هر گونه احتمال مذاکره به شبه‌نظامیان وابسته به القائده که تهاجم نظامی به این کشور را خواستار بوده‌اند را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اسد در گفت‌وگو با شبکه خبری رای ۲۴ اظهار داشت، درباره شبه‌نظامیان باید بگویم که که اگر آن‌ها سلاح‌های خود را زمین بگذارند، ما آماده هستیم تا هم‌چون دیگر شهروندان درباره هر چیزی صحبت کنیم.

وی گفت، ما نمی‌توانیم با هم‌کاران القائده و سازمان‌هایی که با این گروه هم‌پیمان هستند گفت‌وگویی داشته باشیم، رئیس جمهور سوریه افزود، ما نمی‌توانیم با کسانی مذاکره داشته باشیم که خواستار دخالت خارجی و تهاجم نظامی به سوریه هستند.

اسد هم‌چنین وفاداری به قطعنامه سازمان ملل مبنی بر از میان بردن تسلیحات شیمیایی سوریه را وعده داد، رییس دولت دمشق گفت، البته که ما متعهد هستیم، تاریخ نشان داده است که ما بر سر هر چه که امضا کرده‌ایم، پایبند هستیم.

شورای امنيت سازمان ملل روز جمعه (۵ میزان) به اتفاق آراء قطعنامه‌ای را که استفاده از تسليحات شيميايی در سوريه را محکوم می‌کند، تصويب کرد و نابودی اين تسليحات را خواستار شد.

اين قطعنامه، در عين حال اقدام تنبيهی اتوماتيک عليه دولت بشار اسد، رئيس جمهور سوريه را در صورت عدم پايبندی آن به اجرای اين قطعنامه خواستار نشده است.

قطعنامه ضدسوری پس از چند روز مذاکرات فشرده ميان امريکا و روسيه تصويب شد، دو طرف در باره فصل هفتم منشور سازمان ملل که استفاده از گزينه نظامی را مجاز می‌داند، اختلاف داشتند.

اعضاي غربي شوراي امنيت براي تصويب قطعنامه‌اي که مجوز استفاده از گزينه نظامي عليه سوريه را بدهد، در تلاش هستند. اين در حالي است که چين و روسيه با هر گونه حمله‌اي عليه سوريه مخالفند.

روسيه و چين از ماه مارچ سه قطعنامه شورای امنيت را که کشورهای اروپايی پيشنهاد داده بودند، وتو کرده‌اند. اين قطعنامه‌ها اقدام نظامی عليه سوريه و تحريم‌دمشق را خواستار بودند.

هم‌چنین نماينده سوريه در سازمان ملل از قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل که خواهان نابودی تسليحات شيميايی سوريه شده است استقبال کرده و می‌گويد اين قطعنامه بخش عمده‌ای از مسائل مورد نظر سوريه را دربرمي‌‌گيرد.

بشار جعفری پس از نشست شورای امنيت سازمان ملل در جمع خبرنگاران از ترکيه، عربستان سعودي، قطر، فرانسه و امريکا خواست به اين قطعنامه وفادار بمانند و از حمايت از شبه‌نظاميان معارض دمشق دست بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *