امریکا فردا به سوریه حمله خواهد کرد

روزنامه اسرائیلی معاریو گزارش داد، برخی منابع نظامی آگاه در ارتش امریکا معتقدند که حمله نظامی به سوریه فردا (پنجشنبه)  با شلیک ده‌ها موشک به اهداف مختلف در خاک سوریه آغاز خواهد شد.

 به گزارش خبرگزاری خاورمانه، با این حال مطبوعات انگلیس در تحلیل ها و مقالات روزهای اخیر، مطالب زیادی را درخصوص احتمال حمله نظامی قریب الوقوع به این کشور منتشر کردند و به ابعاد این حمله و تبعات آن در منطقه پرداختند.

روزنامه ایندیپندنت در تحلیل خود به قلم دیوید اوزبورن با عنوان “آخرین خواسته اوباما این است که ضعیف ظاهر شود یا در درگیری غرق شود” نوشت: به همین سبب ما به انتخابات امریکا و اقدام امریکایی ها در انتخاب رئیس جمهورشان توجه و اهتمام می ورزیم.

او تاکید کرده که ما اهمیت نمی دهیم که پارلمان انگلیس چه زمانی جلسه برگزار می کند، زیرا تصمیم اوباما تنها چیزی است که بر سوریه سایه خواهد افکند.

وی افزود: مسئولان در واشنگتن گفتند که حمله نظامی قاطع و کوتاه خواهد بود و بیش از سه روز طول نخواهد کشید و به منزله مجازاتی برای عبور از خط قرمز و استفاده نظام سوریه از سلاح شیمیایی علیه مخالفان خواهد بود.

اوزبون در تحلیل خود این سوال را مطرح کرد که اگر این گفته مسکو و دمشق درست باشد که هرگونه ضربه نظامی به سوریه، درگیری در منطقه را تشدید خواهد کرد و تبعات بزرگی را به همراه خواهد داشت، چه خواهد شد و اگر سوریه ضربه زدن به منافع امریکا در منطقه به ویژه هم پیمانش اسرائیل را آغاز کند یا برای اجرای عملیات تروریستی در آنجا دست یاری بدهد، چه خواهد شد؟ اگر ایران هریک از این اقدامات را انجام دهد چه روی خواهد داد؟

نویسنده این تحلیل ابراز عقیده کرد: این مسئله معضل بزرگی به شمار می رود، همانطور که ضعیف ظاهر شدن نیز مطرح نیست، زیرا دار و ندار امریکا در منطقه را که زیاد نیست، از بین خواهد برد.

با این حال فرماندهان نظامی سابق انگلیس با مداخله نظامی در سوریه مخالفت کردند.

جنرال لرد دانات، فرمانده سابق ارتش انگليس و لرد وست، فرمانده پيشين نيروي دريايي اين کشور ضمن مخالفت با مداخله نظامي در سوريه، آن را رويکردي اشتباه توصيف کردند.

لرد دانات در مورد عواقب و پيامدهاي نامطلوب مداخله در اين کشور عربي به بهانه حمله شيميايي که ادعا مي‌شود در حومه دمشق رخ داده است، هشدار داد.

وي گفت: اگر جامعه جهاني در اين زمينه يک‌صدا بود و اعضاي شوراي امنيت هم در مورد آن اتفاق نظر داشتند؛ وضعيت فرق مي‌کرد زيرا مسئله (مداخله) در آن صورت بدون ترديد قانوني و الزام آور مي‌شد.

وي افزود، ديويد کمرون نخست وزير انگليس قبل از گرفتن هرگونه تصميم در رابطه با مداخله نظامي در سوريه بايد رضايت مردم انگليس را جلب کند.

از سوي ديگر، لرد وست، فرمانده سابق نيروي دريايي انگليس ضمن حمايت از ديپلماسي به جاي گزينه نظامي، گفت که به شدت نگران مداخله احتمالي در سوريه است، علاوه بر اين، سر جرمي گرين‌استاک، رئيس انجمن ملل متحد در انگليس و نماينده سابق اين کشور در سازمان ملل، در مورد اقدام نظامي عليه سوريه هشدار داد.

مخالفان دمشق (30 اسد) ادعا کردند که در پي حمله شيميايي نيروهاي دولتي به پايگاه‌هاي شبه نظاميان در حومه دمشق، حدود ۱۳۰۰ تن کشته شدند.

با وجود اين، دولت سوريه ضمن بي‌اساس خواندن اين اتهام، اعلام کرد که اين حمله شيميايي طي يک عمليات پرچم دروغين توسط خود شبه نظاميان انجام شده است بنا براین در مقابل هرگونه تحرکات نظامی غرب علیه سوریه، ایستادگی خواهد شد.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *