بیم وقوع قتل عام دیگری در قاهره

نیروهای امنیتی مصر با محاصره مسجدی در قاهره، فعالان گروه اخوان المسلمین و حامیان آنان را احاطه کرده‌اند؛ اقدامی که این گروه را به ابراز نگرانی درباره احتمال وقوع یک قتل عام دیگر در این محل واداشته است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، نیروهای امنیتی مصر جمعه شب (۲۵ اسد) مسجد الفتح در منطقه رامسس را که عده زیادی از طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده این کشور در آن مخفی شده بودند محاصره کردند.

گروه اخوان المسلمین از تیراندازی در اطراف این مسجد خبر داده است اما مقام‌های امنیتی مصر، معترضان را به شلیک به سوی نیروهای پولیس از داخل مسجد متهم می‌‌کنند.

در پی کشته شدن بیش از ۶۰۰ معترض طرفدار مرسی از سوی نیروهای امنیتی مصر در روز چهارشنبه (۲۳ اسد) حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمین خواهان جلوگیری از وقوع یک «قتل عام» دیگر شده است.

حزب آزادی و عدالت در ساعات پایانی روز جمعه (۲۵ اسد) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هزاران نفر از مردم در این مسجد به دام افتادند و تیراندازی به مدت بیش از یک ساعت بدون وقفه ادامه داشت.

محاصره مسجد الفتح در پایان یک روز دیگر از خشونت‌های مصر که ده‌ها کشته بر جای گذاشت روی داد.

ده‌ها هزار نفر از حامیان مرسی روز جمعه در راه‌پیمایی موسوم به  روز خشم  بر ضد ارتش و دولت دست‌نشانده مصر شرکت کردند.

نيروهاي امنيتي مصر و مخالفان اخوان المسلمين روز جمعه به سوي هواداران محمد مرسي، نخستين رئيس جمهور منتخب اين کشور آتش گشودند و بیش از ۱۰۰ نفر از آنان را کشتند و صدها نفر دیگر را نيز مجروح کردند.

اخوان المسلمين ضمن محکوم کردن کشتارهاي روز جمعه گفت، رهبران کودتا عقل خود را از دست داده‌اند  و فاقد هر گونه ارزش‌هاي اخلاقي هستند.

اين گروه افزود کودتاي نظامي عليه مرسي نتیجه‌اي معکوس داشته و اکنون زمان آن فرا رسيده است که رهبران کودتا اين حقيقت را بپذيرند.

بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم ۵۰ نفر روز جمعه در ميدان رامسس قاهره کشته و صدها نفر نيز مجروح شدند، نيروهاي دولتي در شهرهاي دمياط، اسماعيليه و شهرهاي ديگر نیز شماري از تظاهر‌کنندگان مخالف کودتا را کشتند، دولت مصر از کشته شدن چند نیروی پولیس در این درگیری‌ها خبرداد.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *