فرمانده پیشین ناتو خواستار ماندن 15 هزار نیرو پس از 2014 در افغانستان شد

فرمانده پیشین نیروهای ناتو تأکید کرد، امریکا و متحدانش باید فورا تعداد نیروهایی را که پس از سال 2014 در افغانستان حضور خواهند داشت، اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه،  به نوشته روزنامه داون، جیمز استاوریدیس، فرمانده پیشین نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو گفت: اعلام سریع تعداد نیروهای این ائتلاف پس از سال 2014 در افغانستان برای مقابله با ادعاهای شبه‌نظامیان طالبان مبنی بر این که نیروهای خارجی در حال ترک این کشور هستند، بسیار مهم است.

وی افزود که از حضور 15 هزار نیروی امریکایی و ائتلافی در افغانستان پس از خروج بخش اعظم این نیروها در سال 2014 حمایت می‌کند.

جنرال استاوریدیس تصریح کرد: معتقدم که تعداد مناسب حدود 9000 نیروی امریکایی و 6000 نیروی ائتلافی است و این 15 هزار نیرو بر اقدامات آموزشی و مشاوره‌ای 350 هزار نیروی امنیت ملی افغان متمرکز می‌شوند.

به جای آن که چند ماه منتظر بمانیم، باید در حال حاضر تصمیم‌گیری کرده و نتیجه آن را به صورت علنی اعلام کنیم، در حال حاضر حدود 100 هزار نیروی ائتلافی تحت رهبری ناتو در افغانستان حضور دارند که دو سوم آن‌ها را نیروهای امریکایی تشکیل می‌دهند.

مقامات امریکایی پیشنهاد کردند که حدود هشت تا 12 هزار نیرو را پس از سال 2014 در افغانستان نگه دارند اما مقامات کاخ سفید در بحبوحه مذاکرات بر سر توافقنامه امنیتی بلندمدت با کابل، از احتمال یک “گزینه صفر” یعنی عدم حضور نیروهای امریکایی در افغانستان پس از سال 2014 صحبت کرده‌اند.

جنرال جان آلن، فرمانده ارشد سابق نیروهای ائتلافی و امریکایی در افغانستان خواستار حضور 13 هزار و 600 نیروی امریکایی و تعدادی از نیروهای ناتو پس از سال 2014 شده است.

وی به باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهوری امریکا تأکید کرده که تصمیم گیری در رابطه با تعداد نیروها را هرچه سریع ‌تر اعلام کند.

استاوریدیس اعلام کرد: مشخص شدن تعداد نیروهای ائتلافی می‌تواند داستان‌های شبه‌نظامیان طالبان در رابطه با خروج نیروهای خارجی از افغانستان را نقش برآب کرده و به افغان‌ها اطمینان خاطر داده و همچنین دستیابی به یک توافقنامه استراتژیک میان واشنگتن و کابل را ترغیب کند.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *