تلاش امریکا برای کاهش صادرات نفت ایران

مجلس نمايندگان امريکا، هفته جاري در باره اعمال تحريم‌هاي شديدتر عليه جمهوری اسلامی ايران با هدف اعمال محدوديت‌هاي بيشتر عليه صادرات نفت این کشور، راي گيري خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، نمايندگان مجلس امريکا قرار است روز چهارشنبه، درباره لايحه‌اي که هدف آن کاهش صادرات نفتي ايران به ميزان يک ميليون بشکه در روز در مدت يک‌سال است، راي گيري کنند.

انتظار مي‌رود اين لايحه با راي قاطع در مجلس نمايندگان تصويب شود، با اين‌حال از آن جايي که هنوز مصوبه مشترکي در اين باره در سنا به تصويب نرسيده، اين لايحه بلافاصله به قانون تبديل نخواهد شد.

انتظار مي‌رود کميته بانکداري سناي امريکا، نسخه‌اي از اين لايحه را در ماه سپتامبر بررسي کند و متعاقب آن نمايندگان در هر دو مجلس امريکا، براي راي گيري تشکيل جلسه دهند.

این لایحه خشم چین و هند ،بزرگ‌ترین خریداران نفت خام ایران و همچنین افزایش بیشتر بهای جهانی نفت را موجب خواهد شد.

در حال حاضر چين و هند از تحريم‌هاي نفتي ايران معاف هستند اما اين لايحه احتمالا مقدار نفتي را که اين کشورها ميتوانند از ايران خريداري کنند، کاهش خواهد داد، اين اقدام همچنین از اختلاف ميان برخي از اعضاي کنگره و دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري امريکا حکايت دارد.

هفته گذشته، ۱۳۱ نماينده امريکايي در نامه‌اي به باراک اوباما، رئيس جمهوري امريکا از وي خواستند تا به دنبال پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري ايران در ۱۴ جون، در قبال تهران ديپلماسي مناسبي اتخاذ کند.

وزارت مالیه امريکا، پنجشنبه گذشته اعلام کرد، برخي از تحريم‌ها عليه شماري از تجهيزات صحی را که فروش آن‌ها بدون مجوز ويژه به ايران ممنوع است، لغو کرده است.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *