50 سرباز بریتانیایی در سال 2012 در افغانستان خودکشی کرده اند

در سال میلادی گذشته شمار سربازان بریتانیایی که خود را کشته‌اند، از عده نیروهای کشته‌ شده بریتانیا هنگام نبرد در افغانستان بیشتر بوده است.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، برنامه تحقیقاتی “پانوراما” بی‌بی‌سی دریافته است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، ۲۱ سرباز در حال خدمت و ۲۹ سرباز جبهه ‌رفته، یعنی در مجموع ۵۰ سرباز خودکشی کرده‌اند، این در حالی است که آمار کشته ‌شدگان نیروهای بریتانیایی در افغانستان در همین مدت، ۴۴ نفر بوده است.
اقارب برخی از این سربازان می‌گویند این افراد، حمایت کافی نشده‌اند، وزارت دفاع بریتانیا هم می‌گوید هر یک از این خودکشی‌ها، یک”تراژدی” بوده است، برنامه پانوراما در قالب یک درخواست مبتنی بر “آزادی اطلاعات” از وزارت دفاع بریتانیا درباره شمار سربازانی که در سال گذشته میلادی خودکشی کرده‌اند جویا شد و این وزارتخانه عدد ۲۱ نفر را اعلام کرد.
طبق این آمار رسمی، تایید شده است که ۷ سرباز بریتانیایی در سال گذشته خودکشی کرده‌اند و پرونده مرگ ۱۴ نفر دیگر از سربازان که ظن خودکشی درباره آنان می‌رود، همچنان در دست بررسی است، برعکس آمریکا، دولت بریتانیا آمار خودکشی بین سربازان سابق را ثبت نمی‌کند.
با این حال بی‌بی‌سی به طور مستقل مطمئن شده است که دست‌ کم ۲۹ سرباز سابق بریتانیایی در سال گذشته خود را کشته‌اند، این آمار بر اساس تماس و نامه ‌نگاری با واحدهای طب عدلی در سرتاسر بریتانیا و جمع‌آوری نام همه سربازان و جبهه ‌رفته‌هایی که در سال گذشته خودکشی کرده‌اند و همین‌طور تحلیل گزارش‌های مطبوعات درباره تحقیقات قانونی تهیه شده است.
درباره اغلب این خودکشی‌ها احتمال وجود “اختلال تنش پس از سانحه” (PTSD) جای بررسی دارد ولی هیچ تصور دقیقی درباره میزان تاثیر این اختلال در خودکشی‌های اخیر سربازان بریتانیایی وجود ندارد، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است که ۳ درصد از سربازان در حال خدمت این کشور، دچار “اختلال تنش پس از سانحه”می‌شوند.
طبق اطلاعاتی که برنامه پانوراما بی‌بی‌سی بر اساس”آزادی اطلاعات” از وزارت دفاع بریتانیا به دست آورده، شمار سربازان این کشور در افغانستان که به “اختلال تنش پس از سانحه” دچار هستند، در سه سال گذشته بیش از دو برابر شده است، داکتر کلودیا هربرت، روان‌شناس بالینی، می‌گوید این اختلال، “واکنش طبیعی” بدن انسان به وقایع تنش‌زا و دلشوره‌آفرین است.
در همین حال داکتر هربرت می‌گوید “اختلال تنش پس از سانحه” نمی‌تواند به‌ تنهایی به خودکشی منجر شود، وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید نمی‌تواند درباره تک‌تک موارد اظهارنظر کند ولی روی‌هم ‌رفته ۷.۴ میلیون پوند (بیش از ۱۱ میلیون دلار) برای رسیدگی به صحت روانی سربازان در افغانستان در نظر گرفته است.
به گفته این وزارتخانه، پس از حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا کنون، حدود ۱۳۵ هزار سرباز بریتانیایی به این کشور اعزام شده‌اند، جنرال سر ریچارد دنت، فرمانده ارتش سابق بریتانیا، خواستار آن است که آمار خودکشی در میان سربازان از جبهه برگشته هم ثبت و ضبط شود.
او می‌گوید: خیلی واضح است که باید چنین کاری صورت بگیرد چون وقتی که آمار آن را داشته باشیم، می‌توانیم کاری برایش بکنیم، برنامه ویژه پانوراما بی‌بی‌سی درباره خودکشی سربازان بریتانیایی با عنوان”درهم‌شکسته در نبرد” قرار است روز ۱۵ جولای پخش شود.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *