دابنز : افغانستان ، عراق نخواهد شد

 دابینز  در روند گفتگوی صلح با طالبان گفت: روند صلح با طالبان شاید تا سال آینده آغاز نشود و تمرکز عمده اکنون باید برگزاری انتخابات مشروع و قابل قبول باشد.  وی تصریح کرد: دشواری های روند صلح نباید تمرکز را از کار درخصوص اولویت های مهم دیگر” مربوط به افغانستان کاهش دهد.

 باراک اوباما؛ رییس جمهور امریکا مصروف بررسی دقیق یک سلسله گزینه های در مورد کمیت حضور نیروهای نظامی این کشور در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی می باشد. جیمز دابینز؛ نماینده خاص امریکا در امور افغانستان و پاکستان دیروز این مطلب را برای وضاحت روی چگونگی باقی ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان در اجلاس کمیته سنای امریکا بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه جیمز دابینز به کمیته روابط خارجی سنای امریکا گفت، حضور امریکا بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان یک ضرورت مهم است و گفت: طبعاً بدون یک توافق با حکومت افغانستان در مورد حضور عساکر ما در این کشور نمی توانیم در آنجا باقی بمانیم و فکر می کنم که  نتایج احتمالی این مذاکرات چنین باشد. وی خاطر نشان کرد: بر خلاف عراق که بعضاً افغانستان را با آن مقایسه می کنند، افغان ها حقیقتاً به ماندن ما نیاز دارند.

جیمز دابینز گفت دلیل مشخص نکردن تعداد سربازان امریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان، بررسی کارکرد قوای امنیتی افغانستان در این فصل جنگ با شورشی ها است که اندازۀ نیازمندی آنها مشخص گردد.

اما رابرت میرنندز، رئیس کمیتۀ امور خارجی سنای امریکا در استماعیۀ روز گذشته درمورد افغانستان گفت که ایالات متحده شرایط، علاقمندی و تعهد خود را برای افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ مشخص کرده است و اکنون مسئولیت رئیس جمهوری حامد کرزی است تا در این مورد تصمیم گیرد.

رئیس جمهور کرزی گفت و شنود ها روی سند همکاری دوجانبۀ امنیتی را در واکنش به چگونگی گشایش دفتر طالبان در قطر توقف داد. رهبر افغانستان همچنان گفته است که ایالات متحده باید قوای هوایی افغانستان را سر پا ایستاده کند، قوای امنیتی آن کشور را مساعدت کافی کند و جنگ ضد تروررا از روستا های افغانستان بیرون سازد

حامد کرزی بارها گفته است که لانه های تروریسم در پاکستان است و واشنگتن باید بر اسلام آباد فشار بیشتر (و در صورت ضرورت، فشار نظامی) وارد کند.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *