تامین صلح در تقویت نیروهای امنیتی!

مشاور امنیت ملی کشور گفته است، مخالفان مسلح را باید از موضع قدرت به گفتگوهای صلح وادار کرد.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی کشور تاکید می ورزد که با تضرع و عریضه نویسی نمی توان به صلح واقعی دست یافت.
سپنتا  روز جمعه در یک گردهمایی احزاب سیاسی در کابل گفت که یگانه پیش شرط تامین صلح در افغانستان تقویت نیروهای امنیتی افغان و سرکوب دشمنان این کشور است، وی خاطرنشان کرد که مخالفان مسلح باید با آوردن فشار به مذاکرات صلح وادار ساخته شوند.
صلح با عریضه نویسی، تضرع و توسل به ارزش های سنتی به دست آوردنی نیست، ما باید به تقویت افغانستان و نیرومندی نیروهای خود توجه کنیم تا بتوانیم از موضع قدرت، دشمن و آنانی را که در عقب شان اند، وادار به صلح سازیم.
اظهارات مشاور امنیت ملی در حالی ابراز می گردد که مقام های کشور به خصوص رییس جمهور کرزی با استفاده از هر فرصت مخالفان مسلح را به مذاکرات صلح فرا خوانده و حتی آنان را برادر خطاب نموده است، اما مخالفان مسلح به این خواست ها پاسخ رد داده و گفته اند که حکومت افغانستان فاقد صلاحیت پیشبرد مذاکرات صلح است، در ادامه ی تلاش های صلح کشور حدود 20 روز پیش دفتر طالبان در قطر گشایش یافت.
اما نصب لوحه ی امارت اسلامی و بر افراشته شدن بیرق طالبان در این دفتر با عکس العمل تند مقام های افغان روبرو شد و حکومت در پیوند با همین موضوع گفتگو ها بر سر توافقنامه ی امنیتی با امریکا را به حالت تعلیق در آورد، این در حالی ست که مشاور امنیت ملی کشور تعریف دوگانه از دشمن میان حکومت و متحدان اش را از موانع اصلی در برابر امضای چنین توافقنامه ها می داند.
داکترسپنتا همچنان تاکید می ورزد که پیش از حل این مشکل تدوین هر نوع پیمان بی معنی خواهد بود:
وقتی تجاوز گری، پناه گاه، آموزش طالبان، تمویل، تحریک و سربازگیری برای طالبان، خطر اصلی برای امنیت ملی ماست و برای دیگران تنها القاعده خطر ملی است، این نشان می دهد که ما با متحدان خود در اصلی ترین نقطه دچار دو گانگی شده ایم، تا زمانی که اهداف مشترک استراتیژیک وجود نداشته باشد تدوین هر نوع استراتیژی مشترک دفاعی بی معنی و بی مفهوم خواهد بود.

درهمین حال، حکومت افغانستان تاکید دارد که گفتگوها روی توافقنامه ی امنیتی با امریکا همزمان با آغاز مذاکرات صلح میان طالبان و شورای عالی صلح از سرگرفته خواهد شد، با این حال برخی از آگاهان امور سیاسی تاخیر در امضای این توافقنامه را به نفع افغانستان نمی دانند، به باور این آگاهان، داشتن توافقنامه ی امنیتی با ایالات متحده می تواند دست دخالت کشور های همسایه را از افغانستان کوتاه ساخته و همچنان در تقویت نیروهای امنیتی افغان نیز موثر واقع خواهد شد

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *