نا امن سازی مرز های عراق

در پي شليک شبه‌نظاميان مسلح سوريه به سوي دو پاسگاه مرزي عراق در مرز دو کشور، يک مرزبان عراقي کشته شده است.


سرهنگ نايف زيلي، عضو گارد مرزي عراق، روز يک‌شنبه گفت که گروه‌هاي مسلح معارض دولت دمشق به ۲ پاسگاه مرزي در حدود ۲ کيلومتري گذرگاه مرزي الوليد بين عراق و سوريه شليک کردند. وي افزود در اين حادثه يک مرزبان عراقي کشته و دو مرزبان ديگر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه / کابل در ماه‌هاي گذشته، شبه‌نظاميان تکفيري معارض حکومت بشار اسد، رئيس جمهور سوريه، چند بار تلاش کردند تا کنترل گذرگاه مرزي الوليد بين سوريه و عراق را در اختيار گيرند.  اين حمله پس از آن رخ داد که ارتش سوريه در روزهاي اخير خسارت‌هاي عمده‌اي را بر شبه‌نظاميان مسلح در بخش‌هاي مختلف اين کشور وارد کرد.

يک روز پس از آن که ارتش سوريه موفق شد روستايي در نزديکي شهر دبعا و يک گذرگاه مرزي در بلندي‌هاي جولان را از حضور شورشيان پاکسازي کند، تلويزيون دولتي اين کشور ۱۵ خرداد (۵ ژوئن) اعلام کرد که ارتش سوريه پس از سه هفته درگيري با شورشيان مسلح، کنترل کامل شهر قصير را در اختيار گرفته است. شهر قصير يکي از مسيرهاي اصلي انتقال تسليحات به گروه‌هاي مسلح تروريستي در سوريه بود.

سوريه از اواسط مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامي بوده است. شمار زيادي از مردم اين کشور از جمله تعداد زيادي از نيروهاي امنيتي در اين ناآرامي‌ها جان خود را از دست داده‌اند.دولت سوريه مي‌گويد، اين ناآرامي‌ها از خارج از کشور کنترل و هدايت مي‌شود و گزارش‌هاي موجود نيز حاکي از آن است که شمار زيادي از شورشيان ا اتباع خارجي هستند.

دمشق مي‌گويد، غرب و هم‌پيمانان منطقه‌اي آن از جمله قطر، عربستان سعودي و ترکيه از شورشيان حمايت مي‌کنند.

بشار اسد، رئيس جمهور سوريه مي‌گويد اگر شبه‌نظاميان قدرت را در سوريه به دست گيرند، مي‌توانند براي چند دهه‌ها خاورميانه را به منطقه‌اي بي‌ثبات تبديل کنند. اين در حالي است که چندين سازمان بين‌المللي فعال حقوق بشر مي‌گويند شبه ‌نظاميان در سوريه مرتکب جنايت‌هاي جنگي شده‌اند.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *