نیویورک‌تایمز:‌ ترامپ به‌دنبال حمله‌ای بزرگ و سنگین به سوریه است

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا قصد دارد به بهانه حملات شیمیایی در دوما به یک حمله بزرگ و سنگین در سوریه دست بزند و در عین حال گفته است که در این حمله نقش‌آفرینی نظامیان کشورش محدودتر شود، آن‌هم در عملیاتی که چندان دامنه‌دار و مداوم نباشند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، نیویورک‌تایمز در مطلبی با اشاره به نشست اخیر دونالد ترامپ با فرماندهان نظامی ارشد این کشور برای بررسی گزینه‌های حمله نظامی علیه سوریه، به نقل از میشل فلورنی، معاون وزیر دفاع آمریکا در دوران اوباما نوشته است که در این نشست بر سر تمایل به انجام کاری بزرگتر از گذشته تنشی وجود داشت و تمایل واضح رئیس جمهوری عدم ورود به عملیات مداوم و دامنه‌دار است». وی افزود که آن‌ها احتمالا «توانسته‌اند یک عملیات بزرگ یک‌باره و یا سلسله حملات کوچکتری را طراحی و برنامه‌ریزی کنند

در این مورد دیود گوردون مدیر تدوین سیاست‌های وزارت خارجه آمریکا در زمان جورج بوش پدر می‌گوید که ترامپ تقریبا مطمئنا به دنبال «تنبیه» شدیدتر اسد است، در حالی که مشارکت آمریکا را محدودتر کند.

در ادامه گوردون گفته است که آنچه احتمالا آنها به دنبالش هستند این است گخ چه چیزی را می‌توانیم نابود کنیم که این فرد (بشار اسد) را تضعیف کند.

وی تاکید کرده است که، ترامپ باید کاری فراتر از مرتبه قبلی انجام دهد و فکر می‌کنم (ترامپ) می‌خواهد قابلیت‌های آن‌ها (سوریه) را مختل کند. اما فکر می‌کنم این(حمله) اساسا یک (حمله) یکباره باشد – شاید در دو موج یا چیزی شبیه آن باشد، اما فکر نمی‌کنم که واکنشی (حمله‌ای)مداوم باشد.

این نشریه آمریکایی در بخش دیگری از گزارش خود نوشت که اعزام بمب‌افکن‌ها و جت‌های جنگنده با خلبابان آمریکایی و فرانسوی برای حمله به پایگاه‌های هوایی سوریه یا دیگر تأسیسات نظامی امری پر ریسک است، زیرا اگر یک خلبان کشته شود، نزاع عمیق‌تر می‌شود. به همین خاطر است که ترامپ به دنبال استفاده از همان نوع حملاتی است که سال گذشته با استفاده از ناوشکن‌های خود انجام داد و ۵۹ موشک کروز تاماهاوک را به سوی پایگاه هوایی الشعیرات سوریه شلیک کرد.

این درحالیست که ولادیمیر چیزوف سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفته است که حمله شیمیایی در منطقه دوما در غوطه شرقی روی نداده است.

همچنان هشدار داده است که ما به مقامات آمریکا از طریق کانال های مختلف هشدار داده ایم که اگر اتباع روس در حملات آمریکا آسیب ببینند آنگاه  این موضوع تبعات شدیدی به همراه خواهد داشت.

در همین حال الکساندر زاسیپکین سفیر روسیه در بیروت نیز گفته که اگر آمریکا علیه سوریه اقدام نظامی کند مسکو به آن پاسخ خواهد داد.

اما کارشناسان به این باور استند که آمریکا قصد جنگ ندارد و فقط می‌خواهد کشورهای فرانسه و انگلستان را وارد سوریه کند تا وزنه قدرت در سوریه با روسیه مساوی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *