برکناری وزیر امور مذهبی تونس: وهابیت عامل تروریسم است

۱۶ عقرب ۱۳۹۵

دولت تونس روز جمعه محمد بن سالم وزير امور مذهبي اين کشور را به علت اظهاراتش در پارلمان که گفته بود وهابيت عامل تکفير و تروريسم است برکنار کرد. دولت تونس در بيانيه اي با اعلام اين خبر افزود: “يوسف الشاهد نخست وزير تصميم گرفت عبدالجليل بن سالم وزير امور مذهبي را به علت رعايت نکردن اصول کاري دولت و اظهاراتي که به اصول ديپلماتيک تونس آسيب مي زند برکنار کند.”

به گزارش خبرگزاري فرانسه از تونس، برکناري وي احتمالا براي جلوگيري از بحران با عربستان سعودي صورت مي گيرد.

رسانه هاي محلي پنجشنبه اعلام کرده بودند، وزير امور ديني در نشستي در پارلمان گفته بود: “به سفير عربستان سعودي گفتم؛ مکتب خود را اصلاح کنيد، از نظر تاريخي تروريسم فارغ التحصيل شماست.”

وي در نشست کميته حقوق، آزادي ها و روابط خارجي در پارلمان افزود: “مکتب وهابيت عامل منازعه اي است که جهان اسلام با تندروي و تروريسم شاهد آن است.”

وي اضافه کرد، پيش از اين، از سفير عربستان سعودي اصلاحات در اين خصوص را خواستار شده بود.

وي گفت: “با جرات اين را به سعودي ها گفتم، به سفير آنها و دبيرکل شوراي وزيران کشور عرب (که مقر آن در تونس است) و يک سعودي است، گفتم مکتب خود را اصلاح کنيد، تروريسم فارغ التحصيل مکتب شماست، اين را با محبت و دوستانه به شما مي گويم، من هيچ اختلاف يا دشمني سياسي با شما ندارم.”

وي اضافه کرد: “به عنوان يک دانشمند و انديشمند به شما مي گويم، تکفير و تندروي از هيچ مکتب ديگري در اسلام به جز مکتب وهابيت صادر نمي شود. وهابيت عامل مشکلات است و تروريسم توليد مي کند.”

از زمان قيام مردمي در سال 2011 که به حکومت زين العابدين بن علي، رئيس جمهور سابق تونس پايان داد و او به عربستان سعودي فرار کرد، روابط بين تونس و رياض به سردي گراييده است.

تونس اميدوار است روابط با رياض به سطح گذشته خود بازگردد تا شايد بتواند به جذب سرمايه گذاري کشورهاي خليج (فارس) با توجه به تشديد بحران اقتصادي در اين کشور، کمک کند.

بيشتر ساکنان تونس را سني هاي مذهب اشعري تشکيل مي دهند. اين اولين بار است که يک مسئول تونسي به صورت علني از انديشه وهابي عربستان سعودي انتقاد مي کند.

وزارت امور ديني تونس نيز بيانيه اي صادر و در آن اعلام کرد: “روابط با عربستان سعودي سرشار از همبستگي و همکاري است و اين همکاري در خدمت دين مبين ماست و هيچ چيز نمي تواند آن را خدشه دار کند.”

اين وزارتخانه بر “احترام به همه مذاهب اسلامي با حفظ پايبندي به مذهب و فرهنگ” تونس تاکيد کرد.

تونس،

وهابیت،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.