سیا : خاورمیانه در چنبره ی استخباراتی حزب الله است

۲۹ قوس ۱۳۹۲

خبرگزاری خاورمیانه / میز تحولات منطقه

ترجیح منافع رژیم اسرائیل بر دیگران، بر روابط ایالات متحده با همه بازیگران موثر در منطقه خاورمیانه تاثیر جدی داشته است.

حوادث ماه‌ها و سالیان اخیر به گونه‌ای پیش رفته است که در مواردی آمریکایی‌ها را به این درک رسانده است که به اهمیت نقش و همکاری با بعضی بازیگران منطقه‌ای اعتراف کنند.

در چند ماه اخیر، اخبار پراکنده‌ای در مورد تلاش ایالات متحده برای برقراری ارتباط محدود با حزب‌الله لبنان منتشر شده است. هر چند تقریبا موردی وجود ندارد که این اخبار تائید شده باشد ولی در مواردی خبر منتشره تکذیب شده است.

چند ماه پیش، منابع خبری ادعا کردند که ایستگاه سازمان CIA در لبنان بر پایه اطلاعات به دست آمده از تعقیب و مراقبت ارتباطات الکترونیکی در منطقه خلیج فارس به حزب‌الله در مورد تلاش گروه‌های وابسته به القاعده برای حمله به حزب‌الله هشدار داده است.

چند روز پیش نیز روزنامه‌های کویتی از مذاکره ایالات متحده با حزب‌الله در مورد مسائل سوریه و لبنان خبر دادند ولی این خبر نیز تاکنون با سکوت مواجه شده است، هر چند که پیشتر منابعی در حزب‌الله لبنان وجود هرگونه مذاکره میان این حزب با ‌آمریکا را رد کرده بودند.

در همین حال ژان عزیز تحلیلگر روزنامه لبنانی الاخبار و نیز نطاق یک برنامه خبری در تلویزیون OTV، به مصاحبه اخیر سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله با این شبکه تلویزیونی پرداخته است و بر پایه سخنان نصرالله به این نتیجه رسیده است که در سیاست حزب‌الله در قبال ایالات متحده تغییری اتفاق افتاده است.

به نوشته وی، وقتی که سید حسن نصرالله در حال پاسخ دادن به پرسشی در مورد توافق ایران و غرب در ژنو بر سر مساله هسته‌ای بود، در مقابل پرسشی در مورد احتمال عادی‌سازی روابط ایران و ایالات متحده قرار گرفت. به نوشته وی نصرالله در پاسخ گفته است:

به طور اصولی، چه در دوره امام خمینی و چه در دوره امام خامنه‌ای، نظر ایران این بوده است که: اختلاف ما با آمریکا با اختلاف ما با اسرائیل متفاوت است. مشکل ما با اسرائیل این است که اسرائیل موجودیتی نامشروع است که خود را بر فلسطین و مردم آن تحمیل کرده است. بنا بر این موضع ایران در قبال اسرائیل روشن است و این موضع از زمان پیروزی انقلاب تا همین امروز حتی برای یک لحظه نیز تغییر نکرده است

سید حسن نصرالله ادامه داده است :

اما وقتی مساله آمریکا باشد، ایرانی‌ها همواره گفته‌اند که روزی که آمریکا حقوق ما را به رسمیت بشناسد، با ما با احترام برخورد کند، با ما از موضع برابر مذاکره کند، به مردم منطقه حقوق انها را بدهد، سیاست برتری طلبانه خود را رها کند و دست از خود برتر بینی و سرکشی بر دارد، ما حاضریم با انها مذاکره کنیم، خواه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم.

هر چند مواضع نصرالله همان موضع همیشگی وجود تقابل بین ایالات متحده و گروه مخالف آن در منطقه بود ولی وی برای اولین بار از اشاره به خصومت مطلق بین دو طرف پرهیز کرد.

این مساله زمانی جالب توجه خواهد بود که به شعارهای همیشگی طرفداران حزب‌الله در سالیان اخیر علیه آمریکا توجه شود و به یاد داشت که در مقابل نیز امریکا از سال 2013 به این سوی حزب‌الله را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داده است و تلاش می‌کند که اروپا نیز اقدام مشابهی را انجام دهد.

به گمان ژان عزیز، نصرالله در حال انتقال این پیام به آمریکا است که بین حزب‌الله و ایالات متحده یک دشمنی مطلق و حیاتی وجود ندارد، بلکه اختلافات ناشی از مخالفت با سیاست‌های دولت ایالات متحده است و زمانی که این سیاست‌ها تغییر یابد، ملاقات و گفتگو با آمریکایی‌ها ممکن، قابل پذیرش، مشروع و حتی “جایز” خواهد بود. کلمه “جایز” را نباید دست کم گرفت به خصوص به این دلیل که نصرالله دارای شخصیت دو وجهی دینی- سیاسی است .

اسرائیل

امریکا

حزب الله

رژیم

شیعه

لبنان

مقاومت

نصرالله


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.