ويكي ليكس: اصحاب رسانه و روزنامه نگاران مصري از طرف عربستان تأمين سرمايه مي شوند

۱۲ عقرب ۱۳۹۵

انتشار اسناد تأمين مالي رسانه هاي تصويري مصر و همچنين روزنامه نگاران و پژوهشگران مصري توسط پادشاهي سعودي، آنها را از همان زمان انتشار در كانون توجه اذهان عمومي قرار داده است.

در حالي كه اولين اسناد، حاوي جزئيات درخواست هاي مالي روزنامه نگار طرفدار رژيم، مصطفي بكري و همچنين واعظ مذهبي، عمرو خالد، در تاريخ ١٩ جون منتشر شدند، طي يك توافق با ويكي ليكس اسناد انتشار يافته نشده اي به دست مدي مصر رسيده است كه پرده از جزئيات و اسامي جديدي برميدارد.

درخواست هاي مالي از عربستان سعودي متفاوت بوده است، در بعضي موارد نويسنده براي نوشتن مقاله درخواست دستمزد كرده است كه اين دستمزد ها از طريق سفارت پرداخت مي شدند.

يكي از اسناد كه با عنوان”صورت حساب نماينده ي دارالهلال” منتشر شده، يادداشتي است از رئيس بخش امور رسانه هاي وزارت خارجه ي عربستان به معاون وزير فرهنگ و رسانه ي اين كشور، كه در آن چكي به مبلغ ٦٨ هزار دالر آمريكایی در وجه مؤسسه ي دارالهلال، وابسته به دولت مصر، در ازاي انتشار مقالاتي راجع به دستاورد هاي عربستان سعودي در نوسازي و گسترش دو مسجد مقدس(مسجد الحرام و مسجد النبي) و ساير پروژه ها در طول فصل حج در سال ١٤٣٢ هجري قمري درخواست مي شود.

در دوره ي مذكور، عبدالقادر شهيب، رئيس هيئت مديره ي مؤسسه ي الهلال بود، در حالي كه حمدي رزق، يكي از حاميان سرسخت دولت عبدالفتاح السيسي، سمت سردبيري ارشد ‘المصور’، يكي از نشريات اين مؤسسه را بر عهده داشت. لازم به ذكر است مؤسسه ي الهلال يكي از قديمي ترين چاپخانه ها و مراكز نشر رسانه در مصر و منطقه محسوب مي شود. ديگر نشريات اما در جمع آوري كمك هاي مالي از پادشاهي سعودي در ازاي نشر مقالات طرفدار حكومت سعودي موفقيت چنداني نداشتند، به ويژه هنگامي كه سخن از درخواست كمك هاي مالي براي انتشارات مقالات بدون هماهنگي قبلي به ميان مي آيد.

طي يك پيام بدون تاريخ با عنوان “عذرخواهي از روزنامه مصري الحيات”، كه از وزارت فرهنگ و رسانه ي عربستان به سفارت اين كشور در قاهره ارسال شده، پس از آنكه وزارت فرهنگ و رسانه نامه اي از آقاي محمد عمر الشطبي،رئيس هيأت مديره و سردبير ارشد روزنامه ي كمتر شناخته شده ي الحيات همراه با نسخه هايي از اين روزنامه به همراه ٥٠٠٠ ريال عربستان، براي چاپ مقاله اي به مناسبت هشتاد و يكمين سالگرد روز ملي و همچنين به عنوان يك درخواست براي تأمين مالي دريافت ميكند، وزارت فرهنگ پاسخ ميدهد كه “مأموريتي براي چاپ اين مقاله از قبل تعيين نشده بوده است و هيچ مقام رسمي  از طرف اين نشريه توضيحي در مورد خط مشي روزنامه و برنامه هاي آن نداده است. اين موضوع به شيوه اي مناسب به اين فرد اطلاع داده شود.”

سردبير ارشد روزنامه ي خصوصي النهار مصر درخواست پشتيباني مالي مستقيم تري را از عربستان سعودي ارائه ميدهد. طي يك پيام با عنوان “خيلي فوري: اسامه شرشر” ، در پي درخواست آقاي شرشر براي توزيع روزنامه اش در عربستان سعودي و همچنين تقاضاي دريافت حمايت مالي در ازاي ايجاد يك پروپاگانداي تبليغاتي، وزارت امور خارجه ي عربستان اطلاعات مربوط به اين روزنامه را از سفارت خود در قاهره درخواست ميكند.

“ما اميدواريم كه اطلاعات كافي در مورد روزنامه، مديريت آن، منابع مالي، احتمالات برخورد با آن و همچنين توزيع آن در عربستان را با توجه به ديدگاه شما در مورد اين درخواست ارائه كرده باشيم.”

نه در اسناد منتشر شده و نه در اسنادي كه به دست ‘مدي مصر’ رسيده است اثري از پاسخ سفارت به اين درخواست ديده نمي شود، ارگاني كه شعار آن “جانبدارانه تنها به سوي حقيقت” است.

از سويي ديگر، ياسر بركات، سردبير ارشد هفته نامه ي الموجز، روشي ناموفق اما خلاقانه را براي دريافت پول در ازاي عدم انتشار اطلاعاتي كه ادعا مي كرد باعث نگراني خانواده ي سلطنتي مي شوند را آزمود. بركات درخواست ملاقات با پادشاه و يا حداقل با سفير سعودي ها در قاهره را مي كند، و در غير اين صورت تهديد ميكند كه اسنادي كه در دست دارد را منتشر خواهد كرد. در پيام وزير امور خارجه وقت، سعود الفيصل به وزير فرهنگ و رسانه كه به صورت اختصاصي توسط مدي مصر منتشر شده است، آمده:” صاحب امتياز و سردبير روزنامه الموجز مصر تمايل خود را براي بازديد از كشور و افتخار ملاقات با خادم حرمين شريفين ،براي ابراز يك موضوع محرمانه و فوري ابراز داشته است. در صورت عدم برگزاري اين ملاقات و يا ملاقات با جناب سفير در قاهره، براي او چاره اي جز انتشار اطلاعاتي كه دارد نميماند.” فيصل همچنين افزود: ” سفارت ما در قاهره خاطر نشان كرده كه در شماره ٣٠١ اين مجله، مقاله اي توهين آميز سرشار از سفسطه و دروغ در مورد پادشاهي عربستان چاپ شده است. و جناب سفير باخبر شده كه اين روزنامه در طبقه بندي روزنامه هاي زرد با تيراژ پايين و اهميت حداقلي در رسانه هاي مصري قرار ميگيرد. جناب سفير باور دارند كه بهترين راه ناديده گرفتن اين فرد است.”

رسانه های،

عربستان،

مصر،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.