موترهای قتل “آک پارتی” در مناطق کردی

۲۱ دلو ۱۳۹۴

Taurus-avm-fotoبه تازگی در محافل سیاسی ترکیه بار ديگر مساله موترهای مدل “تورس” سفيد رنگ موسوم به “توروس بیاض” كه در گذشته عامل قتل‌هایی ناشناس بودند مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از پایگاه خبری”7 صباح” داوداوغلو نخست وزير تركيه چندی پیش در كمپين انتخاباتي در “دياربكر” هشدار داده بود كه اگر حزب عدالت و توسعه به حاكميت نرسد بار ديگر موترهای “توروس بیاض” در منطقه کرد نشین نمايان خواهند شد.

این در حالی است که به تازگی برخی از نمايندگان حزب دموكراتيک خلق‌ خواستار تحقيق پارلمان ترکیه درباره اعلام وضعيت حكومت نظامي در برخي از شهرهای کشور شدند.

در همین زمینه “مرال دانيش” نماينده مردم آدانا از حزب دموكراتيک خلق اظهارداشت: در طول تاريخ تركيه هيچ گاه موضوع حكومت نظامي تا به اين اندازه وخيم و با نقض شديد حقوق بشر در دستور كار دولت تركيه نبوده است. حتي در دوران كودتا ها از جمله كودتاي سال‌هاي1980، 1971 و در آن سال‌هاي وحشتناكي كه همه به ياد داريم، در دوران دهه1990 نيز شاهد چنين حكومت نظامي طولاني كه گويا در آن حق زندگي مردم ممنوع شده نبوديم.

وی در ادامه افزود: امروز در بسياري از ولایت های كردی از 16 روز پیش تاکنون حكومت نظامي اعلام شده و هم چنان ادامه دارد و به گفته دولت تا زماني كه اين مناطق منزل به منزل و كوچه به كوچه پاک سازي نشود نيز هم چنان ادامه خواهد يافت.

دانیش همچنین گفت:در واقع اين كشور به قدري با دروغ مديريت مي‌شود كه ديگر از هيچ چيز تعجب نمي‌كنيم. در بسیاری مناطق کردی شاهد ربودن افراد مخالف دولت هستیم. این افراد در ایام انتخابات فعالیت های سیاسی مهمی در جهت تبلیغ احزاب کردی و با هدف همبستگی مردم کرد انجام دادند و اکنون پس از انتخابات و پیروزی حزب حاکم به یکباره ناپدید می‌شوند.

وی با انتقاد از سیاست های حزب حاکم گفت: داوود اغلو از “بیاض توروس” حرف می‌زند و مردم را از ترس به پای صندوق های آک پارتی می‌کشاند و حالا خودش موترهای قاتل را به سمت مخالفان هدایت می‌کند.

آک پارتی،

ترکیه،

قتل

کردی،

ممنوع،

نقض،

وحشتناکی،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed