لغو برجام، اشتباه بزرگی خواهد بود

۲۹ عقرب ۱۳۹۵

 روزنامه اينترنتی راي اليوم، چاپ لندن، با اشاره به اينکه ايران توانمندی خود را در عرصه فناوری هسته ای حفظ کرده است؛ نوشت: اقدام دونالد ترامپ، رئيس جمهور منتخب آمريکا، به لغو توافقنامه هسته ای با ايران بهترين هديه به اين کشور خواهد بود.

عبدالباری عطوان در يادداشتي در اين روزنامه که سردبيری آن را برعهده دارد، درباره شعارهای پيش از انتخابات رياست جمهوری ترامپ در خصوص اينکه توافق هسته ای ايران (برجام) را لغو خواهد کرد، نوشت: شاهزاده «ترکی فيصل»، رئيس پيشين امنیت ملی عربستان سعودی و مسئول روابط پنهانی عربستان و اسرائيل در توصيه ای «عاقلانه» به دونالد ترامپ، از وي خواست در جهت لغو اين توافق به علت پيامدهای خطرناک آن گام برندارد.

اين سخنان وی، چرخشی کامل در سياست عربستان سعودی به شمار می رود که به شدت با اين توافق مخالفت می کرد و برای جلوگيری از آن تلاش های بسيار زيادی به کار گرفت و حتي کار به جايی رسيد که کانال هايی براي گفتگو با تل آويو گشود.

بی شک، شاهزاده فيصل دريافته است که اين توافق برای جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی، دست‌کم برای ده سال، تضمين کننده است؛ از اين رو، اکنون اين توافقنامه اکنون بايد حفظ شود، زيرا عربستان اکنون با بحران مالی مواجه است، در رسيدن به اهداف جنگ هايش در يمن و سوريه ناکام مانده، روابط آن با بيشتر کشورهای همسايه به ويژه مصر و عراق دچار بحران شده و از لبنان نيز بيرون شده است.

ترامپ در زمان تبليغات انتخاباتی اش، برجام را فاجعه بار توصيف کرد و تعهد کرد که زمانی که قدرت را در 20 جنوری به دست گيرد، لغو آن را در صدر اولويت هايش قرار خواهد داد. اين تصميم ترامپ در پاسخ به فشارهای اسرائيل اعلام شد، اما شايد چنين اقدام او بهترين هديه براي ايران و رهبر معظم آن باشد که طی ماه های اخير از تحقق نيافتن اهداف مورد نظر اين توافق در لغو تحريم های اقتصادی عليه ايران، اظهار ناخرسندی کرده بود.

ايران به همه بندهای اين توافق عمل کرده است و آژانس بين المللی انرژی اتمی که بر اقدامات ايران نظارت دارد، ديروز در بيانيه ای اعلام کرد، ايران به طور مطلوب به همه تعهداتش عمل کرده است.

اين بيانيه در واقع هشداری به رئيس جمهور جديد آمريکا است و در وقت مناسب صادر شد، اما گام ها برای لغو تحريم های اقتصادی عليه آن همچنان با کندی برداشته می شود و در داخل دولت کنونی آمريکا نيز زمزمه هايی درباره تشديد تحريم های اقتصادی و اعمال تحريم های جديد عليه ايران به علت برنامه توليد موشک های پيشرفته و خطرناک بالستيکی آن، وجود دارد.

گزينه بديل توافق هسته ای گزينه ای بسيار خطرناک است و ممکن است به سادگی سبب شود که ايران برای غنی سازی اورانيوم با غنای بسيار بالا اقدام کند که در جهت تحقق بخشيدن به بلندپروازی های هسته ای آن باشد و در واقع مصداق ضرب المثل «عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد» باشد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی ايران روز دوشنبه به شدت به ترامپ هشدار داد و گفت: «پس از اينکه ترامپ مسئوليت هايش را برعهده گيرد، کشورش برای هر نوع سناريوی احتمالي از جمله بدترين سناريو آماده است.»

عطوان در ادامه افزود؛ کمالوند گفت: «به لحاظ فنی، ايران اين توان را دارد که سريعا وارد فرآيند غنی سازی اورانيوم با همان درجه ی پيش از توافق و چه بسار بيشتر از آن شود.»

کمالوند متوجه سخنی است که می گويد؛ ايران همچنان از هزاران دستگاه غنی سازی اورانيوم برخوردار است و صدها دانشمند دارد که بر به کارگيری آن نظارت می کنند؛ به اين معنا که ايران اين دستگاه ها را حفظ کرده است و در مذاکرات سنگين با هر گونه تلاشی برای نابودسازی آن‌ها مخالفت کرد. ايران، همچنين، دانشمندان خود را از ترورهای اسرائيل نيز حفظ کرده است.

لغو اين توافق و بازگشت ايران به چرخه غنی سازی اورانيوم، به معنای بازگشت تنش و چه بسا جنگ است؛ اما تصور نمی کنيم که رئيس جمهور جديد آمريکا که با ذهنيت يک تاجر عمل می کند، بخواهد دولتش در چنين دام فاجعه آميزی بيفتد. همچنين، تصور نمی کنيم که متحدان پيشين آمريکا در منطقه خليج [فارس] بتوانند ميلياردها دالر برای خريد تسليحات جديد از آمريکا هزينه کنند.

برای نخستين بار با شاهزاده فيصل در توصيه هايش به رئيس جمهور جديد آمريکا درباره حفظ توافق نامه هسته ای با ايران، هم عقيده هستيم و اميدواريم که آخرين بار نباشد.

اميدواريم که اين توصيه وی سرآغاز بازنگری عربستان در سياست های شتابزده و منفعلانه آن به ويژه سياست نزديک شدن به اسرائيل و ايده ائتلاف با آن برای جلوگيری از آنچه «خطر ايران» گفته می شود، باشد.

آمریکا،

اشتباه

اورانیوم،

ایران،

برجام،

ترامپ،

خلیج فارس،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.